Pešek zazářil v kvalifikaci na Velkou cenu Itálie

MUGELLO

Lukáši Peškovi v druhé kvalifikaci na Velkou cenu Itálie jen těsně unikl výsledek, který by mu v nedělním závodu zajistil start z první řady. Český jezdec na aprilii i tak dosáhl na své zdaleka nejlepší kvalifikační umístění po zimním přestupu do kategorie do 250 ccm a obsadil pátou příčku. Hůře se vedlo Karlu Abrahamovi, jenž zajel šestnáctý čas a bude startovat ze čtvrté řady.

Dvaadvacetiletý Pešek tak výrazně vylepšil svou dvanáctou pozici z páteční části kvalifikace, která se jela za deště. Maximem vítěze dvou Grand Prix z působení v kategorii do 125 ccm bylo dosud v kvalifikaci čtvrtlitrů dvanácté místo z Portugalska.

Dnešní kvalifikaci vyhrál Španěl Hector Barberá na aprilii s velkým náskokem 772 tisícin před krajanem a týmovým kolegou Alvarem Bautistou. Pešek zaostal o 1,253 sekundy za Barberou, Abraham ztratil přes dvě sekundy.

Sedminásobný mistr světa Valentino Rossi potvrdil, že se mu na jeho nejoblíbenějším okruhu mimořádně daří. Pilot Yamahy vyhrál kvalifikaci v novém rekordu okruhu 1:48,130 a v neděli bude usilovat už o svůj sedmý triumf v Muggelu za sebou.

Italský lídr šampionátu MotoGP se svým fanouškům představil s novým nátěrem helmy, na níž je zobrazena jeho tvář v radostném šklebu, a premiérovou pole position v sezoně získal s náskokem 167 tisícin sekundy před Španělem Danim Pedrosou. První řadu startovního roštu doplní domácí veterán Loris Capirossi.

V nejslabší kategorii do 125 ccm získal svou první pole position v kariéře italský jezdec Raffaele de Rosa na stroji KTM.

VC Itálie - kvalifikace:
Do 125 ccm: 1. De Rosa (It./KTM) 1:58,302, 2. Talmacsi (Maď./Aprilia) -0,165, 3. Di Meglio (Fr./Derbi) -0,188, 4. Espargaro (Šp./Derbi) -0,270, 5. Gadea (Šp./Aprilia) -0,329, 6. Cortese (Něm./Aprilia) -0,356.
Do 250 ccm: 1. Barberá 2:06,707, 2. Bautista (oba Šp./Aprilia) -0,772, 3. Simoncelli (It./Gilera) -0,936, 4. Kallio (Fin./KTM) -0,960, 5. Pešek (ČR/Aprilia) -1,253, 6. Poggiali (San Mar./Gilera) -1,469, ...16. Abraham (ČR/Aprilia) -2,163.
MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 1:48,130, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -0,167, 3. Capirossi (It./Suzuki) -0,183, 4. Stoner (Austr./Ducati) -0,245, 5. Edwards (USA/Yamaha) -0,253, 6. Hayden (USA/Honda) -0,536.