Pešek dojel v Jerezu třináctý, Abraham po pádu nedokončil

JEREZ

Čeští motocykloví závodníci Lukáš Pešek a Karel Abraham nenavázali v nedělní Velké ceně Španělska na umístění v první desítce, kterých ve třídě do 250 ccm dosáhli před týdnem v Japonsku. Oba v třetím dílu mistrovství světa zopakovali své výsledky z první Grand Prix roku v Kataru - Pešek byl třináctý, Abraham po pádu závod nedokončil.

V královské kategorii MotoGP slavil 98. triumf v kariéře mistr světa Valentino Rossi.

Třiadvacetiletý Pešek na okruhu v Jerezu, kde před třemi lety v kategorii do 125 ccm poprvé v kariéře dosáhl na stupně vítězů v MS, odstartoval z 11. místa a po vydařené úvodní fázi se propracoval dokonce do první desítky. Postupně se však začal propadat až na 14. místo, které mu patřilo většinu závodu.

O jednu pozici si sedmý muž minulé Grand Prix v Motegi polepšil až v předposledním kole, když vyhrál souboj o 13. příčku s domácím Hectorem Faubelem a připsal si tři body do šampionátu.

Přesto nebyl příliš spokojen. "Start byl sice super, ale celý víkend jsme se zde trápili v jedné zatáčce. Pořád jsem se tam nemohl vejít a víceméně to rozhodlo i to, že jsem se na té pozici po startu neudržel, protože mě tam skoro všichni postupně předjeli," uvedl Pešek v tiskové zprávě. Alespoň tříbodový zisk bral. "Určitě jsem se chtěl držet vpředu, ale to dnes bohužel nebylo možné, proto si myslím, že bylo lepší pokusit se s rozumnou mírou rizika o co největší bodový příděl."

Abraham v jednom z prvních kol nezvládl pravotočivou zatáčku a doklouzal po zemi mimo trať, čímž pro něj Velká cena skončila.

Pešek zaostal téměř 37 sekund za vítězným Hirošim Aojamou z Japonska na hondě, jenž v napínavém souboji porazil Španěla Alvara Bautistu, kterého hnalo za vítězstvím 150.000 fanoušků. Třetí místo obsadil italský mistr světa Marco Simoncelli s gilerou.

V nejsilnější třídě MotoGP vyhrál poprvé v sezoně šampion Rossi s yamahou, i když startoval až z druhé řady. Postupně se propracovával vpřed a deset okruhů před cílem sesadil z prvního místa Španěla Daniho Pedrosu s hondou, kterého si předtím několik kol z druhé pozice testoval. Pro výhru si Rossi dojel s náskokem 2,7 sekundy.

Třicetiletý Ital pověstný svými oslavami nezklamal fanoušky ani v Jerezu, když při čestném okruhu odstavil motocykl a zaběhl si na mobilní toaletu poblíž trati. Díky vítězství se Rossi dostal do čela šampionátu s náskokem 11 bodů před Australana Caseyho Stonera s ducati, jenž skončil třetí.

Několik kol před cílem skončil závod pro vítěze z Japonska Jorgeho Lorenza, jenž ve snaze dostihnout Stonera upadl a nemohl se svou yamahou pokračovat.

V nejslabší kategorii do 125 ccm si suverénně dojel pro první vítězství v kariéře osmnáctiletý Brit Bradley Smith na aprilii, jenž svého týmového kolegu Sergia Gadeu na druhém místě porazil o více než 13 sekund. Vítěz kvalifikace Julian Simón překonal brzy po startu Peškův rekord okruhu z roku 2006, ale několik minut poté upadl a závod nedokončil.

Šestnáctiletý český nováček v seriálu Lukáš Šembera s aprilií obsadil s více než minutovou ztrátou 20. místo.

Španělští fanoušci se tak ve své Mekkce motocyklového sportu nedočkali ani jednoho vítězství, ačkoli jejich jezdci ovládli kvalifikaci ve všech kategoriích.

Velká cena Španělska v Jerezu, třetí závod MS silničních motocyklů:
Do 125 ccm:
1. Smith (Brit./Aprilia) 41:49,556, 2. Gadea (Šp./Aprilia) -13,524, 3. Márquez (Šp./KTM) -13,553, 4. Redding (Brit./Aprilia) -14,251, 5. Vázquez (Šp./Derbi) -14,758, 6. Cortese (Něm./Derbi) -15,545, ...20. Šembera (ČR/Aprilia) -1:05,314.
Průběžné pořadí (po 3 ze 16 závodů): 1. Iannone (It./Aprilia) 37,5 b., 2. Smith 36,5, 3. Espargaró (Šp./Derbi) 31,5, 4. Simón (Šp./Aprilia) 30, 5. Cortese 28, 6. Márquez 27.
Do 250 ccm:
1. Aojama (Jap./Honda) 45:08,805, 2. Bautista (Šp./Aprilia) -0,132, 3. Simoncelli (It./Gilera) -2,706, 4. Barberá (Šp./Aprilia) -2,769, 5. Lüthi (Švýc./Aprilia) -17,946, 6. Pasini (It./Aprilia) -17,950, ...13. Pešek -36,889, Abraham (oba ČR/Aprilia) nedokončil.
Průběžné pořadí (po 3 ze 16 závodů): 1. Aojama 58, 2. Bautista 54, 3. Barberá 43, 4. Lüthi 29, 5. Cluzel (Fr./Aprilia), 6. Talmacsi (Maď./Aprilia) oba 28, ...11. Pešek 15, 17. Abraham 7.
MotoGP:
1. Rossi (It./Yamaha) 45:18,557, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -2,700, 3. Stoner (Austr./Ducati) -10,507, 4. De Puniet (Fr./Honda) -31,893, 5. Melandri (It./Kawasaki) -33,128, 6. Capirossi (It./Suzuki) -34,128.
Průběžné pořadí (po 3 ze 17 závodů): 1. Rossi 65, 2. Stoner 54, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) 41, 4. Pedrosa 41, 5. Dovizioso (It./Honda) 30, 6. Edwards (USA/Yamaha) 26.