Pešek odstartuje v Brně z devátého místa

BRNO

Ze třetí řady vyrazí do nedělního závodu třídy do 125 ccm ve Velké ceně České republiky silničních motocyklů český jezdec Lukáš Pešek, který skončil v kvalifikaci na mokré trati Masarykova okruhu v Brně na devátém místě. Nejrychlejší byl Ital Marco Simoncelli, jenž si vybojoval podruhé v krátké kariéře nejlepší postavení na startu.

Zbývající tři čeští jezdci se v kubatuře do 125 ccm objeví na chvostu startovního roštu. Václav Bittman skončil třicátý, Markéta Janáková obsadila 32. místo a teprve patnáctiletý Patrik Vostárek se kvalifikoval do závodu ze 34. pozice.

Pešek, který byl po první části kvalifikace pátý, dnes neskrýval zklamání. "Čekal jsem, že bude můj sobotní výsledek o hodně lepší, nevyšlo mi to," uvedl Pešek.

Pešek si pohoršil

Postavení na startu si pohoršil přesto, že se zlepšil oproti pátku o 1,184 sekundy. "Určitě nejsou problémy v motorce. Nemohl jsem se srovnat, hlavně jsem měl psychické problémy. Vůbec mi to tentokrát nešlo. Zřejmě na mě dolehl tlak z domácího prostředí. Doufám, že mi vyjde zítra start," řekl Pešek. V posledním tréninku za drobného deště odkroužil deset okruhů a nejrychlejšího času dosáhl v předposledním kole.

Ze čtvrté řady vyjede do závodu třídy do 250 ccm Jakub Smrž, který skončil v kvalifikaci na 16. místě. Nejrychlejší v tréninku byl Argentinec Sebastian Porto, na které měl český jezdec ztrátu 5,216 sekundy. Další domácí zástupce Radomil Rous obsadil se ztrátou 8,597 sekundy 24. místo.

Biaggi až osmý

Ze závěrečné desetiminutové honičky v kvalifikaci královské třídy MotoGP motocyklů vyšel nejlépe Španěl Sete Gibernau, jenž zvítězil s náskokem 0,308 sekundy před Brazilcem Alexem Barrosem. Třetí místo obsadil vedoucí jezdec seriálu Ital Valentino Rossi se ztrátou 0,688 sekundy na Gibernaua.

Až na osmém místě skončil v kvalifikaci Ital Max Biaggi, i když jeho honda měla na rovince nejvyšší absolutní rychlost 292,6 km/h. Jeho kvalifikační výkon byl ale téměř o dvě sekundy horší než čas Gibernaua.

Už v dopoledním volném tréninku skončila brněnská Grand Prix pro Brita Shanea Byrnea, který upadl a vykloubil si zápěstí. "Musel do nemocnice, zítra závodit nebude," uvedl mluvčí jeho týmu. Podle lékařů utrpěl Byrne také lehký otřes mozku a zranění pravé nohy. Devatenáctý jezdec průběžného pořadí MotoGP proto zmešká i příští závod v Estorilu a možná i ten následující v Motegi.