České motorky měly v Japonsku smůlu

MOTEGI

Nečekaným neúspěchem se pro české motocyklové závodníky stala Velká cena Japonska. Ze čtyř českých zástupců dojela do cíle pouze Markéta Janáková, ovšem na posledním 23. místě. Lukáš Pešek a Jakub Smrž skončili po pádech, Radomila Rouse zradila 10 kol před cílem motorka.

V kategorii do 125 ccm vyrazil Pešek se svou hondou z osmého místa a pořadí okolo desáté příčky si držel až do devátého kola. V něm ale pořadatelé museli závod přerušit po hrůzostrašně vypadající havárii Maďara Tótha a Itala Balleriniho. Po novém startu se Peškovi už tolik nedařilo, deset kol před koncem havaroval a závod pro něj skončil.

Na prvních čtyřech místech se v cíli srovnali Italové. Suverénním způsobem vyhrál lídr šampionátu Andrea Doviziozo, jenž má před závěrečnými čtyřmi podniky náskok 45 bodů před Hectorem Barberou ze Španělska.

Jako jediná z českých zástupců v Japonsku dokončila závod Markéta Janáková, avšak s obrovskou ztrátou na posledním místě.

Smrž znovu na zemi

Hned v pátém kole se s tratí v Motegi rozloučil v kategorii do 250 ccm Smrž, který stejně jako v páteční kvalifikaci upadl. Radomila Rouse deset kol před cílem vyřadily technické problémy jeho yamahy.

Z výhry se radoval opět vedoucí muž průběžného pořadí. O vítězství svedli osamocený zápas Španělé Daniel Pedrosa a Toni Elias. Úspěšnější byl nakonec Pedrosa, který vede průběžné pořadí o 47 bodů před Francouzem Randym de Punietem. Ten dnes dojel s problémy na jedenáctém místě.

Tamada sebral Rossimu zlato

Tisíce nadšených diváků se nakonec dočkaly vítězství domácího závodníka v královské třídě MotoGP. Před lídrem seriálu Valentinem Rossim se do cíle vřítil Makoto Tamada. I tak Rossimu stačilo druhé místo k upevnění celkového vedení, neboť Sete Gibernau ze Španělska dnes skončil až šestý a ztrácí 39 bodů.

Také v tomto závodě se museli pořadatelé vypořádat s hromadnou havárií, tentokrát šesti jezdců včetně Italů Maxe Biaggiho a Lorise Capirosiho.

Velká cena Japonska
Do 125 ccm:
1.Dovizioso (It./Honda)25:52,175 min.
2.Lai (It./Gilera)-11,082
3.Corsi (It./Honda)-11,101
4. Giansanti (It./Aprilia) -11,341, 5. Jenkner (Něm./Aprilia) -11,519, 6. Simoncelli (It./Aprilia) -14,491, 7. Lorenzo (Šp./Derbi) -25,279, 8. Talmacsi (Maď./Malaguti) -25,320, 9. Kojama (Jap./Yamaha) - 25,863, 10. Kuzuhara (Jap./Honda) -30,172, ...23. Janáková - 1:36,250, Pešek (oba ČR/Honda) nedokončil.
Průběžné pořadí (po 12 závodech): 1. Dovizioso 208 b., 2. Barbera (Šp./Aprilia) 163, 3. Locatelli (It./Aprilia) 156, 4. Lorenzo 134, 5. P. Nieto (Šp./Aprilia) 114, 6. Stoner (Austr./KTM) 104, ...21. Pešek 16
Do 250 ccm:
1.Pedrosa43:36,789
2.Elias (oba Šp./Honda)- 3,174
3.H. Aojama (Jap./Honda)-15,991
4. Porto (Arg./Aprilia) -20,075, 5. Takahaši (Jap./Honda) -25,450, 6. De Angelis (San Marino/Aprilia) -33,451, 7. Rolfo (It./Honda) -43,084, 8. Š. Aojama (Jap./Honda) -43,270, 9. Battaini (It./Aprilia) -48,773, 10. Debon (Šp./Honda) -52,000, ...Smrž (ČR/Honda), Rous (ČR/Yamaha) nedokončili.
Průběžné pořadí: 1. Pedrosa 234 b., 2. De Puniet (Fr./Aprilia) 187, 3. Porto 186, 4. Elias 142, 5. De Angelis 114, 6. H. Aojama 103, ...21. Smrž 12
MotoGP:
1.Tamada (Jap./Honda)43:43,220
2.Rossi (It./Yamaha)-6,168
3.Nakano (Jap./Kawasaki)-13,396
4. Barros (Braz./Honda) -15,435, 5. Melandri (It./Yamaha) -23,577, 6. Gibernau (Šp./Honda) -27,378, 7. Checa (Šp./Yamaha) -35,834, 8. Hodgson (Brit./Ducati) -47,976, 9. Xaus (Šp./Ducati) -49,881, 10. Hofmann (Něm./Kawasaki) -56,107
Průběžné pořadí: 1. Rossi 229 b., 2. Gibernau 190, 3. Biaggi (It./Honda) 158, 4. Barros 115, 5. Tamada 114, 6. Edwards (USA/Honda) 111