Kornfeil dojel ve Valencii na bedně! Šampiónem MotoGP je Lorenzo

Valencia

Senzační třetí místo obsadil v závěrečném závodě silničních motocyklů ve třídě Moto3 Jakub Kornfeil. Ve španělské Valencii český jezdec zaznamenal druhé letošní umístění na stupních vítězů. Druhý Čech Karel Hanika po pádu nedojel. V královské třídě Moto GP vybojoval celkový primát Španěl Jorge Lorenzo. Při jeho vítězství nestačilo italskému rivalovi Valentinu Rossimu k udržení vedoucí pozice ani čtvrté místo; Lorenzo jej celkově porazil o pět bodů.

Jakub Kornfeil na stupních vítězů Moto 3 v posledním závodě sezóny ve Valencii.

V Moto3 si devátým místem si zajistil titul britský jezdec Danny Kent, Portugalci Miguelu Oliveirovi k jeho předstižení nestačil ani třetí triumf za sebou a šestý v sezóně.

Kornfeil se od startu pohyboval v čelní skupině, ale v závěru měl k pódiovému umístění daleko. Jenže v poslední zatáčce nezvládl svůj stroj Ital Niccolo Antonelli a smetl další dva jezdce z vedoucí skupiny. A protože na cílové rovince předčil Kornfeil o 31 tisícin sekundy Jihoafričana Brada Bindera, byly z toho stupně vítězů za Oliveirou a domácím Jorgem Navarrem.

Kornfeil: Měl jsem štěstí

"Já už byl s tím pátým šestým místem smířený, Antonelliho tempo jsem nedokázal udržet, byl moc rychlý. Už jsem nečekal, že by se něco mohlo stát, vůbec ne v poslední zatáčce. V posledním kole jsem předjel Bindera a pak jsem měl štěstí. Díky bohu," řekl v televizním rozhovoru šťastný Kornfeil.

Lépe dosud dvaadvacetiletý Čech dopadl jen v srpnu v Silverstonu, kde dojel druhý, a v konečném pořadí se posunul na 12. místo. Zopakoval tím výsledky z loňska a z roku 2011, o místo lépe skončil předloni. Hanika obsadil stejně jako v loňské premiérové sezóně konečné 18. místo.

Kent uhájil titul o šest bodů před králem druhé poloviny sezóny Oliveirou. Hanikův portugalský týmový kolega v posledních šesti závodech neskončil hůře než druhý a nedělním triumfem se vyrovnal Kentovi v počtu letošních vítězství.

Lorenza nikdo nepředjel

Pro rozuzlení zápletky v MotoGP byla klíčová předchozí Velká cena Malajsie, v níž si Rossi po kolizi s dosluhujícím mistrem světa Marcem Márquezem ze Španělska vysloužil trest a musel do finále odstartovat z poslední pozice. Lorenzo naopak po traťovém rekordu v kvalifikaci stál na opačném konci roštu na pole position a první místo už neopustil.

Rossi se sice postupně prodral až na čtvrté místo, tam ale už jeho ztráta činila přes deset sekund a k desátému titulu v kariéře mu mohli pomoct jen Márquez a Dani Pedrosa, kteří v závěru závodu na krajana Lorenza dotírali.

Na opravdový pokus o předjetí ale nedošlo a osmadvacetiletý Lorenzo vybojoval sedmé vítězství v sezóně a 61. v kariéře. Třídu MotoGP ovládl potřetí po letech 2010 a 2012, spolu se dvěma tituly z dvěstěpadesátek (2006 a 2007) se stal mistrem světa popáté.

Lorenzo se modlil

"Na tenhle titul jsem hodně pyšný. Teď jsem pětinásobný mistr světa a to se dobře poslouchá," radoval se Lorenzo. Vítězství prý nebylo snadné. "Zezadu tam byl na mě tlak. Zadní pneumatika byla zničená. Soustředil jsem se jen na sebe a modlil se," řekl Lorenzo.

Márquez, který podle Rossiho názoru v minulých závodech napomáhal Lorenzovi k titulu, odmítl, že by soupeři nechal vítězství zadarmo. "Útok jsem si připravoval na poslední dvě kola, ale pak jsem ztratil čas duelem s Danim (Pedrosou)," řekl sesazený šampión z předchozích dvou let. "Druhé místo není ten nejlepší způsob, jak zakončit sezónu, ale příští rok budeme zase bojovat o titul," dodal pilot Hondy.