Rubriky:

Rallye

Loeb stíhá na Novém Zélandu Grönholma, ztrácí 13 sekund

31. srpna 2007 09:31 - HAMILTON

Páteční první etapa Rallye Nový Zéland se nesla podle očekávání ve znamení napínavého souboje mezi lídrem mistrovství světa Marcusem Grönholmem a úřadujícím šampiónem Sébastienem Loebem. Po pěti rychlostních zkouškách vede na šotolinových tratích Fin Grönholm ve fordu s náskokem třinácti sekund.

Dvojnásobný mistr světa Grönholm, jenž v okolí Hamiltonu usiluje o rekordní páté vítězství, si vybudoval náskok v prvních dvou rychlostních zkouškách. V následujících třech testech sice trojnásobný šampión Loeb na citröenu svého finského rivala porazil, ani v jednom případě však ne víc než o sekundu.

"Pomohlo mi, že jsem jel jako první a navíc jsem na tenhle štěrkový povrch vybral dobré gumy. Měl jsem v plánu zaútočit, to se povedlo," uvedl po skončení etapy Grönholm, jenž v celkovém pořadí MS vede před Loebem o osm bodů. "Rozdíl byl v pneumatikách. Ráno jsem měl příliš měkké a teď, když jsem zvolil stejné jako Marcus, byla poznat změna," dodal francouzský šampión poté, co přece jen něco málo z Grönholmova náskoku stáhl.

Třetí příčku drží na Novém Zélandu dvojka Fordu Mikko Hirvonen, jenž za vedoucím krajanem zaostává o 49 sekund.

Vojtěch první etapu nedokončil

Jediný český zástupce u protinožců Štěpán Vojtěch s produkčním mitsubishi první etapu nedokončil, když v hned v první rychlostní zkoušce skončil mimo trať a nedokázal se na ni vrátit. Po prvním dnu je liberecký pilot hodnocen až na celkovém 62. místě s více než půlhodinovou ztrátou na lídra.

Vojtěchovi se stalo osudným stejné místo, na kterém měli před ním problémy i Brit Matthew Wilson a Luis Perez Companc z Argentiny. "Asi pět kilometrů před cílem trochu rozryli krajnici a my jsme následovali jejich stopy. Navíc tam byl protržený plot, který by nás udržel na cestě. Při manévrování ve snaze dostat se zpět jsme pak zapadli v pastvině a nemohli ven," popsal Vojtěch nehodu, která prakticky ukončila jeho snahu o dobrý výsledek v kategorii produkčních vozů.

Vzhledem k tomu, že vůz je naprosto v pořádku, plánuje Vojtěch opětovný start v rallye díky takzvanému pravidlu superrallye. "Dostali jsme třicetiminutovou penalizaci a máme po nadějích na dobrý výsledek. Dále už budeme sbírat zkušenosti a pokusíme se projet další erzety bez poškození auta, což nebude vůbec jednoduché," dodal třicetiletý Vojtěch.

Novozélandská rallye pokračuje v pátek druhou etapou složenou ze šesti erzet, poslední den čeká na jezdce sedm testů.

Rallye Nový Zéland - po 1. etapě
1. Grönholm (Fin./Ford) 1:27:20,1, 2. Loeb (Fr./Citroën) -13,0, 3. Hirvonen (Fin./Ford) -49,2, 4. Atkinson (Austr./Subaru) -1:21,4, 5. Latvala (Fin./Ford) -1:29,2, 6. Sordo (Šp./Citroën) -1:33,5, ...62. Š. Vojtěch (ČR/Mitsubishi) -31:32,3.

ČTK