Rubriky:

Rallye

Zájemkyním o Rallye Dakar zbývá posledních pár dní

10. února 2010 12:26 - PRAHA

Jen několik dnů zbývá nebojácným a odhodlaným ženám, aby se přihlásily do projektu Czech Dakar Teamu „Ženy pro Dakar“ a pokusily se o účast v příštím ročníku pouštního maratónu. Daedline pro podání přihlášek byl stanoven na pondělí 15. února.

 

Petr Lusk

S nápadem přišel po skončení letošního ročníku Jiří Janeček. Pilot polosériové toyoty, který se o místo u volantu dělil s Viktorem Chytkou, obsadil v lednu v cíli legendární vytrvalostní soutěže v Buenos Aires 41. místo.
„Chceme vytvořit dvě smíšené posádky a v každém autě by jako navigátor působila žena,“ představil svůj nápad poslanec parlamentu ČR a pražský radní.
Cílem akce je přivést na start vytrvalostní motoristické soutěže české ženy, které by měly reálnou šanci dojet do cíle. Zatím jediným pokusem bylo v roce 2004 vystoupení Jany Tylšové, která startovala po boku Martina Oswalda, ale do cíle tehdy nedojeli. 
Organizátoři výběru registrují dosud pětadvacet přihlášek z řad odvážných motoristek. Některé mají jako pilotky či navigátorky zkušenosti s terénními nebo automobilovými soutěžemi. Jedná se o ženy, které se v civilním životě věnují nejrůznějším profesím. Jsou mezi nimi řidičky kamionů, traktoristky, mechaničky, trenérka fitness, kulturistika, zdravotní sestra, účetní, novinářka, ale i kaskadérka nebo horolezkyně.
Janeček plánuje, že přihlášené dívky absolvují konkurz v podobě vícekolového výběrového řízení. „Z něj by vyšlo asi deset kandidátek, které ještě projdou školením a zátěžovými zkouškami. Nakonec vybereme dvě, které za Czech Dakar Team pojedou lednový závod,“ uvedl politik.
„Mělo by se jednat o dívky odhodlané, z nichž vyzařuje ochota bojovat a vyrovnat se s nelehkými podmínkami,“ vysvětlil představu.
Mezi základní předpoklady pro přijetí patří praxe za volantem, schopnost navigace a prostorové orientace, fyzická odolnost, umění poradit si v neobvyklých situacích. Vítaná je znalost cizích jazyků, ale i smysl pro humor.
Ženy prý Janeček bude vybírat i podle toho, jak si poradí s vykopáním jámy, což je při zapadnutí auta v pouštních podmínkách úkol dosti častý. „Nepůjde ale jen o odhazování písku. To se dá zvládnout, důležitá je i psychická odolnost,“ sdělil a naznačil, že by ženská účast mohla být atraktivní pro partnery a zvýšila jejich zájem o sponzoring.
Zájemkyně mohou přihlášky se stručnou profilovou charakteristikou a kontakty zaslat na adresu czechdakar@email.cz.
Milan Novotný, Sport.cz

Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye