Rubriky:

Rallye

Loprais na Rallye Dakar končí, po úterních problémech byl vyloučen

12. ledna 2011 07:04 - COPIAPÓ

Aleš Loprais na Rallye Dakar končí. Vítěz dvou etap v kategorii kamionů na slavné soutěži měl v úterý technické problémy s turmodmychadlem a nabral téměř tříhodinovou ztrátu. Navíc neprojel povinné průjezdní body v dunových polích pouště Atacama a byl ze soutěže vyloučen. V průběžném pořadí byl pilot posádky týmu Loprais Tatra čtvrtý.

 

www.loprais.cz

"Pekelná smůla, první technický problém vůbec a takto vážný na tak nepříjemném místě. Rozletělo se nám turbo a měli jsme k dispozici jen asi 30% výkonu. Některé duny jsme nebyli schopni ani vyjet, museli jsme neustále v poušti kličkovat. několikrát jsme balancovali na hraně duny a jeli po dvou kolech, stále hrozilo převrácení a hlavně zapadnutí. Jednu dunu jsme museli ve vrcholové části přeskočit a přitom jsme utrhli tlumič. Něco takového se bez výkonu motoru nedá jet," řekl po včerejší etapě Aleš Loprais na svých internetových stránkách.

Konkurenti se za něj postavili 

Až téměř po třech hodinách posádka dorazila do cíle etapy. "Jenže se nám nepodařilo projet veškeré povinné průjezdní body, umístěné v dunových polích atacamské pouště. Přestože se za nás až neuvěřitelně postavila většina konkurenčních týmů, které chtěly, abychom s přesilou Kamazů bojovali dál, jury rozhodla nekompromisně: vyloučení ze závodu z důvodů neprojetí několika kontrolních bodů,“ upřesnil Loprais situaci.

Po jeho vyloučení se v čele průběžného pořadí drží trojice s ruskými Kamazy Firdaus Kabirov, Vladimir Čagin a Eduard Nikolajev. Loprais jako jediný s favorizovanými posádkami ruského týmu držel na náročných tratích v Jižní Americe krok. Synovec šestinásobného vítěze dakarské rallye Karla Lopraise sice nedokončil legendární soutěž potřetí za sebou, přesto našel na letošní účasti hodně pozitivních prvků.

"I když nás letos zastavila nepředvídatelná technická závada, která se na Dakaru nedá nikdy vyloučit, jsem na náš výkon v průběhu celé soutěže hrdý. Dvě vyhrané etapy a neustálý boj v první trojce nám daly za pravdu, že jsme na dobré cestě a dávají nám energii do budoucna. Velmi jsme se našemu cíli přiblížili, jsme opravdu blízko,“ ukončujil Aleš Loprais, jenž jel společně s Josefem Kalinou a Milošem Holáněm.

V kategorii kamionů tak pokračuje už jen jedna česká posádka - Vlastimil Vildman s liazem je čtrnáctý. Před Lopraisem rallye skončila z různých důvodů pro Marka Spáčila, Martina Kolomého a Roberta Randýska.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye