Rekord! Peterhansel již posedmé králem Dakaru

DAKAR

Již šest triumfů na Rallye Dakar bylo fantastických. Francouz Stephane Peterhansel ale v neděli přidal další. Sedmou korunu krále pouště získal mezi automobilisty, zatímco předtím vždy triumfoval na motocyklu. Jeho sbírka je unikátní, tohle ještě nikdo nedokázal. Blíží se mu jen Karel Loprais, šestinásobný vítěz kamiónů ale letos skončil až sedmý.

Francouz Stephane Peterhansel za volantem mitsubishi.

Peterhansel triumfoval v letech 1991-93, 1995, 1997 a 1998. "Na první vítězství na motorce jsem čekal čtyři roky. Na čtyřech kolech bylo to čekání delší, celkem šest let. Je to úplně nový pocit," radoval se Francouz, který nechal za sebou loňského vítěze Japonce Hiroši Masuoku. Oba jeli s mitsubishi.

"Hiroši jel také skvělý závod. Vítěz ale může být jen jeden," chválil japonského rivala Peterhansel. "Těší mě, že to Stephane dokázal. A raduji se, že zase vyhrálo Mitsubishi," oplatil Francouzi stejnou mincí Masuoka. "Nebyl to jednoduchý závod, zvláště v Mauretanii nám bylo horko. Příští rok každopádně přijedu a budu bojovat znovu o vítězství," řekl reportérům Eurosportu.

Pro vítězství v závěrečné 'vyjížďkové' etapě si dojel bývalý mistr světa v automobilových soutěžích Brit Colin McRae s nissanem. Celkově skončil při své premiéře na Dakaru dvacátý.

Slabá útěcha

Loprais se letos pokoušel o sedmý triumf marně. Po vážných technických problémech v páteční etapě nabral stejně jako Tomáš Tomeček s druhou tatrou mnohahodinovou ztrátu na vítězství suverénního Ruse Vladimira Čagina dohlížel ze sedmé pozice. Tomeček obsadil konečné šesté místo a neobhájil loňskou stříbrnou pozici. Třetí místo v dnešní závěrečné stokilometrové etapě v Dakaru bylo slabou náplastí.

Na motocyklu zvítězil v 26. ročníku pouštní rallye Španěl Nani Roma s KTM. V nejvyrovnanější kategorii předčil o necelých 13 minut obhájce prvenství a trojnásobného šampióna Dakaru Francouze Richarda Saincta.