Rubriky:

Rallye

Rallye: Loeb s Hirvonenem mohou už ve Walesu slavit týmový titul

13. září 2012 10:16 - Cardiff

Na šotolinš kolem Cardiffu bude od pátku do neděle pokračovat seriál mistrovství světa Britskou rallye. Francouzský jezdec na Citroënu Sébastien Loeb se může přiblížit k devátému titulu. Jeho tým může už teď vyhrát hodnocení značek.

 

Zdeněk Sluka

Fin Jari-Matti Latvala  ve fordu při svém jediném loňském triumfu v závěrečné rallye sezóny ukončil Loebovu sérii tří vítězství v britské soutěži. Podepsala se na tom i Francouzova nehoda s vozem diváků, po které v závěrečné etapě odstoupil z druhého místa. V té době už měl ale jistý titul, protože ještě dřív rallye skončila pro jeho jediného konkurenta, tehdejšího rivala z Fordu a nynějšího týmového kolegu Mikka Hirvonena z Finska.

Vyhrál sedm z devíti závodů

V této sezóně Loeb vyhrál sedm z devíti závodů, nyní bude bojovat už o šesté vítězství za sebou. V čele šampionátu má komfortní náskok 54 bodů právě před Hirvonenem, ostatní soupeře už může ve Walesu připravit o zbylé teoretické šance na to, že ho dostihnou. A tovární tým Citroënu má šanci už o víkendu slavit titul v hodnocení značek, pokud získá o šest bodů víc než Ford. Do konce seriálu budou po víkendu zbývat tři díly.

"Mám tuhle rallye rád a z posledních několika let mám na ni celkem dobré vzpomínky. Bylo by fajn vyhrát a zajistit si už nyní osmý týmový titul. Taky by nás to dostalo do ideální pozice a mohl bych podeváté vyhrát šampionát už příště (doma) ve Francii," uvedl Loeb.

Na startu bude i Prokop

Na startu bude i Martin Prokop s navigátorem Zdeňkem Hrůzou. Při předchozí rallye v Německu přišla posádka o soutěžní vůz, který zcela shořel. V Británii pojede Prokop s druhým fordem, který má tým v této sezoně k dispozici. Na zadním spoileru současné soutěžní fiesty veze posádka nápis připomínající přezdívku zničeného vozu "Odpočívej v pokoji, Fiono, chybíš nám".

"Dva týdny jsme hledali důvody, proč auto začalo hořet. Byly to dva týdny zklamání nad reakcí pořadatele na náš incident. Pořadatel se domnívá, že všechny bezpečnostní úkony proběhly v pořádku a není důvod cokoliv do budoucna měnit," uvedla na svém profilu na Facebooku posádka, jež si v Německu stěžovala na pozdní příjezd pomoci k hořícímu autu. "Pro nás už nemá smysl nadále se dohadovat s organizátorem, protože to stejně nebude mít žádný výsledek. Je lepší hodit vše za hlavu, zapomenout na požár a soustředit se na zbytek sezony."

V šampionátu bude Prokop hájit sedmé místo, v kvalifikační zkoušce byl ve středu dvanáctý. Nejrychlejší byl Loeb a bude si podle pravidel jako první vybírat pořadí, v jakém do závodu vystartuje.

Posádky v třídenní soutěži absolvují více než 1600 kilometrů, měřené úseky o celkové délce 324 km jsou rozděleny do 19 rychlostních zkoušek. V pátek je na programu prvních šest testů.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 13 závodů):
1. Loeb (Fr./Citröen DS3 WRC) 199 b.
2. Hirvonen (Fin./Citröen DS3 WRC) 145
3. P. Solberg (Nor./Ford Fiesta RS) 104
4. Östberg Nor./Ford Fiesta RS WRC) 102
5. Latvala (Fin./Ford Fiesta RS WRC) 87
6. Novikov (Rus./Ford Fiesta RS) 55
7. Prokop (ČR/Ford Fiesta RS WRC) 38.
ras, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye