Australskou rallye vyhrál mistr světa Loeb

Poslední závod roku v rallye, Australskou rallye, vyhrál Sebastien Loeb. Už před závodem jistý mistr světa zvítězil s vozem Citroën Xsara s téměř dvouminutovým náskokem před Finem Harrim Rovanperou. Šestým vítězstvím v jedné sezóně automobilových soutěží zároveň Loeb vyrovnal rekord svého krajana Didiera Auriola zpřed dvanácti let. Třetí skončil v Perthu Belgičan Francois Duval.

O dalších místech v celkovém pořadí šampionátu se rozhodlo už v předchozích dnech Australské rallye. Titul světového vicemistra si po loňském triumfu záhy zajistil Nor Petter Solberg, protože potíže s motorem nepustily do soutěže už po čtvrteční divácké supererzetě jeho estonského rivala Markka Märtina.

Solberg v pátek z poslední rallye roku také odstoupil, poté se už bez nároku na body ale do soutěžení znovu zapojil a celkem vyhrál 11 rychlostních zkoušek. Do cíle nedojel ani dvojnásobný mistr světa Fin Marcus Grönholm, který vyhrál v Austrálii v letech 2000 až 2002. Tentokrát vedl po první etapě, avšak hned v úvodní sobotní rychlostní zkoušce havaroval a přepustil první místo Loebovi.

"Trochu jsme zpomalili, když Marcus skončil. Proč to pokoušet, když není s kým bojovat?" řekl už v sobotu Loeb. "Jedeme v klidu a na přání týmu velmi pomalu," dodal. Přesto dnes zvýšil svůj bezpečný náskok před Rovanperäm ještě o více než půl minuty a celkem v Austrálii vyhrál sedm rychlostních zkoušek.

Čeští jezdci ani vozy Škoda v Perthu nestartovali.

Výsledky Australské rallye:
1. Loeb (Fr./Citroën) 3:39:46,8, 2. Rovanperä (Fin./Peugeot) -1:55,1, 3. Duval (Belg./Ford) -3:40,2, 4. Hirvonen (Fin./Subaru) -6:00,4, 5. Atkinson (Austr./Subaru) -16:55,6, 6. Pons (Šp./Mitsubishi) -17:36,1, 7. Crocker (Austr./Subaru) -17:43,3, 8. Arai (Jap./Subaru) -19:32,3, 9. McShea (Brit./Subaru) - 19:55,7, 10. Baldacci (It./Mitsubishi) -22:56,3.