Rubriky:

Rallye

Svaz rallye reaguje na smrt čtyř dívek a ruší zbývající letošní soutěže

13. listopadu 2012 15:46 - Praha
(Aktualizováno: 13. listopadu 2012 18:25)

Svaz rallye rozhodl v reakci na úmrtí čtyř diváků při víkendové RallyShow Uherský Brod na svém mimořádném zasedání o zrušení dvou zbývajících letošních soutěží v Praze a Slušovicích. O výsledku jednání informoval mluvčí Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky (FAS AČR) Josef Pátl.

 

Zdeněk Němec, ČTK

"Na mimořádném zasedání bylo jednomyslně rozhodnuto, že oba podniky budou zrušeny. Pořadatelé se snažili dávat záruky, že udělají vše pro bezpečnost jezdců i diváků. Museli jsme ale zareagovat i na veřejné mínění. Tragických nehod už bylo moc," prohlásil Pátl.

Pražský rallyesprint se měl jet 30. listopadu a 1. prosince, slušovická Mikuláš Rally byla naplánovaná na 7. a 8. prosince. Z rozhodnutí Autoklubu se pořadatelé nedočkají žádných kompenzací. Podle ředitele Pražského rallyesprintu Petra Mihuleho bude ztráta činit dva milióny korun.

Prezidium Autoklubu v čele s Romanem Ječmínkem navíc zadalo FAS a Svazu rallye, aby do startu příští sezóny změnilo s ohledem na eliminaci tragických momentů bezpečnostní limity. Podle Pátla dojde ke změně v udělování licencí, začínající jezdci by nově měli povinně absolvovat při snaze o udělení povolení přípravný kemp.

Osm kapitol nových opatření

Nutné bude i zlepšení komunikace mezi pořadateli a diváky a přesnější vymezení návštěvnických zón. Podle večerního rozhodnutí FAS bude soubor opatření mít celkem osm kapitol, které se týkají zpomalení a výběru tratí, udělování jezdeckých licencí, závodní techniky (vozů), používání pneumatik, práce pořadatelů, bezpečnostních vozidel (předjezdců), spolupráce s policií a informovanosti veřejnosti.

Následně musí být změny okamžitě uvedeny v praxi. „Musíme vše stihnout tak, aby se tragické nehody neopakovaly a připravit parametry českých rallye pro příští rok, abychom byli schopni veřejnosti garantovat, že problémy letošních rozměrů nenastanou," doplnil Pátl s tím, že první soutěží na českém území v roce 2013 má být dubnová Rallye Šumava.

Činovníci Autoklubu reagovali na tragédii při exhibiční RallyShow Uherský Brod. U obce Lopeník na Slovácku vylétl z trati vůz Michaela Bartončíka a pod jeho koly zahynuly čtyři dívky. Podle Bartončíka mohl za tragédii vítr, který vůz za horizontem nadlehčil a poslal jej mimo vozovku. Policie nehodu vyšetřuje a hledá její svědky.

pn, kez, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye