Vítězství na Dakaru slaví Despres, Peterhansel a Kabirov

DAKAR

Závěr 26. ročníku Rallye Dakar už závažné změny v pořadí nepřinesl. Nedělní poslední etapa s 31 km dlouhým měřeným úsekem na břehu Růžového jezera u senegalského Dakaru jen potvrdila celkové vítěze: mezi motocyklisty zvítězil Francouz Cyril Despres, kategorii automobilů ovládl jeho krajan Stephane Peterhansel a soutěž kamiónů nejlépe zvládl Rus Firdaus Kabirov.

Šestnáctý díl slavné soutěže neznamenal ani změnu pro jediného úspěšného pilota z České republiky Iva Kaštana, který obsadil s motocyklem KTM 38. místo. Z celkového počtu 465 posádek jich do cíle dorazilo jen 216.

Zatímco Peterhansel po roce opět vylepšil historický rekord a vyhrál už poosmé, Despres s Kabirovem poznali chuť celkového vítězství poprvé v kariéře. Všechny šampiony dovezly k triumfu stroje, které v posledních letech pouštní soutěž ovládají. Popáté za sebou nenašly přemožitele značky Mitsubishi a KTM, kamióny Kamaz ovládly rallye pětkrát za posledních šest let a jejich dominanci přerušil jen v roce 2001 Karel Loprais.

Český hrdina letos podruhé z posledních tří ročníků nedojel, přesto je v historii rallye stále druhý s šesti triumfy. Technické problémy zastavily už v první polovině soutěže i další české posádky kamiónů Tomáše Tomečka a Martina Macíka.

V závěru triumfovali Saby, Walch a Čagin

Díky nejrychlejším časům v závěrečné symbolické etapě si vychutnali chvíle slávy Bruno Saby s volkswagenem a Američan Kellon Walch na KTM, kteří dosud na etapový vavřín marně čekali.

Mezi kamióny zvládl nejlépe 31 km dlouhou trasu sesazený šampión Vladimir Čagin s kamazem. Čtyřnásobný vítěz Dakaru letos vyhrál pět testů a v dalších třech byl do třetího místa, jeho naděje na obhajobu ale zničila maratónská sedmá, nejtěžší letošní etapa, během níž ztratil na Kabirova půl dne.

Ještě než se posádky pustily do poslední etapy, uctili účastníci a organizátoři minutou ticha památku motocyklistů Josého Manuela Péreze ze Španělska a dvojnásobného vítěze Fabrizia Meoniho z Itálie, kteří během letošního Dakaru zahynuli po pádech.