Loeb dosáhl sedmého vítězství v sezóně

VILLA CARLOS PAZ (Argentina)

Francouz Sébastien Loeb s citroënem se zapsal do historie. Vyhrál v Argentinské rallye a letos už sedmkrát přebíral trofej pro vítěze. To se žádnému jinému jezdci v historii nepovedlo. Loeb triumfoval pošesté za sebou.

Roman Kresta s fordem nakonec zůstal o jedno místo za elitní desítkou. Českému pilotovi se v Argentině nedařilo podle představ, po opatrném začátku se sice přiblížil desátému místu na dosah, ale v poslední etapě o něj přišel na úkor Španěla Xaviera Ponse.

Podle zpráv z Fordu v příští soutěži ve Finsku Kresta nebude nominován do Poháru konstruktérů a bude moci bojovat o body jen do hodnocení jezdců. S Tonim Gardemeisterem, který v Jižní Americe obsadil čtvrté místo, bude bojovat v týmové soutěži další Fin Mikko Hirvonen.

Němec Armin Schwarz s fabií obsadil až šestnácté místo, jeho finský kolega z týmu Škoda Motorsport Jani Paasonen nedokončil ani první etapu.

Loeb potvrdil svou suverenitu

Jednatřicetiletý Loeb potvrdil v Argentině svou suverenitu. V úvodu deváté soutěže mistrovství světa sice vedl Solberg, ale po vítězství v páté rychlostní zkoušce se dostal do čela francouzský šampion a už před sebe nikoho nepustil. Vyhrál celkově devět erzet a druhého Grönholma porazil o 26 sekund. Solberg, jenž měl v sobotu problémy s nefungujícími brzdami, zaostal o více než minutu.

"Skvělé vítězství. Nebylo to tentokrát tak snadné, byla to těžká rallye. Ale když jsem viděl, že mám stále vše pod kontrolou, mohl jsem v klidu hlídat tempo, abych vítězství nějak neohrozil," řekl Loeb, který jedinou horkou chvilku zažil v pátek, když v jednom z testů se nestačil včas vyhnout býkovi na trati. Ani výlet mimo trať a lehce poškozený vůz jej ale ve vítězné cestě nezastavily.

Loeb, který letos nevyhrál pouze ve Švédsku a Mexiku, vede průběžné pořadí už o 27 bodů před Solbergem. "Jasně, že jsem pyšný, když mám rekord v počtu vítězství v sezoně. Ale důležitější pro mě je, že jsme zvýraznili vedení v šampionátu," dodal Francouz. Třetí je Grönholm, jenž má o další tři body méně.

Výsledky:
1. Loeb (Fr./Citroën) 3:55:36,4 hod., 2. Grönholm (Fin./Peugeot) -26,1, 3. P. Solberg (Nor./Subaru) -1:05,3, 4. Gardemeister (Fin./Ford) -2:38,0, 5. Rovanperä (Fin./Mitsubishi) -2:43,6, 6. Märtin (Est./Peugeot) -4:22,2, 7. Duval (Bel./Citroën) -5:29,1, 8. Stohl (Rak./Citroën) -5:42,9, 9. Atkinson (Brit./Subaru) -5:59,2, 10. Pons (Šp./Citroën) -8:25,1, 11. Kresta (ČR/Ford) -8:38,2, ...16. Schwarz (Něm./Škoda) -21:49,0.