Švédsko - Francie 4:2Rozhodnuto! Švédové nezaváhali, Češi půjdou do čtvrtfinále MS ze třetího místa

Praha/Ostrava

Čeští hokejisté už mají před svým posledním zápasem v základní fázi mistrovství světa jistotu, že do čtvrtfinále půjdou ze třetího místa ve skupině. Švédsko totiž v pondělí porazilo Francii 4:2 a pojistilo si tak druhou příčku. Češi se sice mohou na Seveřany bodově dotáhnout, ale mají s nimi horší vzájemný zápas. Tým Tre kronor musel o vítězství nad Francií zabojovat, protože po dvou slepených gólech Damiena Fleuryho prohrával na začátku druhé třetiny 1:2, nakonec ale i díky dvěma brankám kanonýra Filipa Forsberga potvrdil roli favorita.

Švédský kanonýr Filip Forsberg dává gól brankáři Francie Cristobalu Huetovi..

To nic ale nemění na tom, že se Švédové budou stěhovat ke svému čtvrtfinálovému duelu z Prahy do Ostravy. Poražené Francouze teď čeká klíčový duel v boji o udržení proti Lotyšsku.

Na začátku zápasu diktovali tempo Seveřané a francouzský brankář Huet měl více práce než jeho protějšek Enroth. S řadou střel si však bez větších problémů poradil, brejk Danielssona v 10. minutě nemusel řešit i díky obrannému zákroku jednoho z francouzských beků.

V 11. minutě ale už Švédové vedli. Huet pouze vyrazil střelu Klefboma a pro pohotově dorážejícího Josefsona nebyl problém trefit odkrytou francouzskou branku. Vzápětí měl vyrovnání na hokejce Fleury, Enroth však jeho pokus vyrazil.

Chvíle francouzského útočníka přišly na začátku druhé třetiny. Fleury nejprve po 34 vteřinách hry vyrovnal a ve 23. minutě poslal svůj tým do nečekaného vedení. Švédy mohl za vlažný vstup do prostřední dvacetiminutovky potrestat ještě Roussel, brejk však do úspěšného konce nedotáhl.

I díky tomu mohli severští hráči opět srovnat s čtvrtfinalistou loňského MS krok. Přesilovou hru ukončil již po devíti vteřinách Forsberg, který překvapil Hueta. Stejný hráč na začátku třetí třetiny zajistil Švédsku vedení 3:2 a náznak překvapení definitivně zahnal ve 44. minutě Ekman-Larsson.

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina A (Praha):
Švédsko - Francie 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 11. Josefson (Klefbom, Ekman-Larsson), 35. Forsberg (Lindholm), 41. Forsberg (Ekman-Larsson), 44. Ekman-Larsson (Eriksson, Klefbom) - 21. Fleury (Roussel, T. da Costa), 23. Fleury (Roussel, Auvitu). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Kubuš (SR) - Lazarev (Rus.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 12 490.
Švédsko: Enroth - Klefbom, Ekman-Larsson, Granberg, Ahnelöv, Rahimi, Ekholm - Eriksson, Lander, F. Forsberg - Lindström, Sjögren, Möller - Lindholm, Rask, Ericsson - Hjalmarsson, J. Lundqvist, Josefson - Danielsson, Thuresson. Trenér: Pär Marts.
Francie: Huet (44. Hardy) - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Besch, Janil, Diedue Fauvel, Chakiachvili, Trabichet - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, A. Roussel, T. da Costa - Bertrand, Raux, S. Treille - Rech, Claireaux, Guttig. Trenér: Dave Henderson.