Rubriky:

Atletika

Diskařka Cechlová bude kvůli MS málo závodit

21. června 2007 17:02 - PRAHA

Diskařka Věra Cechlová už nebude házet skoro na každých závodech jako loni, letos hodlá až do mistrovství světa šetřit síly. Na přelomu srpna a září v Ósace by měla její forma vrcholit. V minulé sezóně se vrhačka hned zkraje zranila a zdravotní problémy se s ní táhly takřka celý nevydařený rok.

 

PRÁVO/Milan Malíček

Nyní má za sebou dva důležité závody v Hengelu a Varšavě, na nichž vždy vyhrála a porazila i vedoucí ženu letošních světových tabulek Němku Franku Dietzschovou. Do MS už ji čeká jen pár startů. "Je dobré, že jsem ve vzájemném souboji ve stejných podmínkách byla vždy lepší," řekla spokojeně na čtvrteční tiskové konferenci Cechlová.

Přes léto chce hlavně pořádně trénovat a připravit se na mistrovství světa. Letos by si ráda překonala osobní maximum 67,71 metru z roku 2003. "Když hodím dobrý pokus a dobře foukne vítr, je to možné," věří.

Má i velký sen. Každý den, když usedá do auta, tak to číslo vidí na registrační značce vozidla: 70 - 14. "Je to jen sen, ale ráda bych, aby někdy můj výkon začínal sedmičkou. Snad se mi to jednou splní," uvedla.

Příští týden bude jako jediný v sezóně mít hodně nabitý. O víkendu ji čeká první liga Evropského poháru ve finské Vaase, ve středu Zlatá tretra a o víkendu mistrovství České republiky v Třinci. Ale její slova o šetření sil stále platí.

Věří, že ve Finsku bude stačit jeden pokus 

"Ve Finsku hodím jeden pokus a věřím, že to bude stačit na vítězství," prohlásila. Chce se soustředit na ostravský závod, kde se sjede takřka kompletní světová špička. "Na mistrovství republiky je možné, že hodím také jen jednou," dodala.

Cítí formu a nechce jí promrhat jako loni. Před dvěma lety na světovém šampionátu v Helsinkách vybojovala bronz a letos cítí šanci. "Zpátky se neohlížím, myslím na budoucnost," pravila. Už dvakrát byla na vrcholné akci čtvrtá - na ME v Mnichově 2002 a na olympiádě v Aténách.

Letos bude objíždět jen mítinky, na nichž se získávají body pro finále Grand Prix ve Stuttgartu, kde nechce chybět. "Pořád absolvuji kvalitní tréninky a chci omezit cestování, abych měla tu svoji tréninkovou pohodu a splnila si cíl na MS," prohlásila.

Nemá problém, když dlouho nezávodí. Právě letos tomu tak bude, v létě zřejmě vůbec nebude házet v soutěži. Odjede dřív do Ósaky, aby se stihla aklimatizovat a naladit formu. "Nemám problémy, když nezávodím. Dokážu se koncentrovat. Jediné, co mě může limitovat, je zdraví," řekla a zaklepala na dřevo, neboť problémy nyní nemá.

S desetibojařem Karasem si rozumí 

Cechlová stojí i za diskařským zlepšením desetibojaře Josefa Karase. Oba jsou z Olympu Praha, kde její kouč Josef Šilhavý dohlíží na přípravou obou atletů. "Každý hod přešlapoval, tak jsem na něj řvala tak dlouho, až přešlapovat přestal," usmívala se. Příprava s Karasem jí sedí i po psychické stránce.

"Je společenský, zdravě sebevědomý, komunikativní, čiší z něj pozitivní nálada. Ráda s nim spolupracuji. Kdyby se tomu věnoval, mohl by zavařit i dalším českým diskařům," uvedla. "A navíc se mi hodně líbí, že mě někdo poslouchá a navíc chlap," smála se.

Se svým manželem, bývalým zápasníkem Jakubem Cechlem, už za Prahou postavili rodinný dům. Stěhovat se do něj však ještě nehodlají. Diskařka totiž bydlí kousek od Stromovky, kde trénuje. "Byl by nesmysl se stěhovat a dojíždět v roce mistrovství světa," uvedla.

Nechce nic uspěchat, do nového domu se přestěhuje prý až po olympiádě. Čeká ji pak snad roční pauza v kariéře? "Ještě asi ne, ještě to doma asi stačím ukecat," usmála se při zmínce o mateřské pauze.

ČTK

Časová osa: Atletika

Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.