Rubriky:

Atletika

Bába: S medailí se uvidí, rád bych český rekord

14. února 2004 12:46 - PRAHA

Výškař Jaroslav Bába patří v devatenácti letech mezi absolutní světovou špičku, ale jako favorit na medaili při halovém MS v Budapešti si nepřipadá. Nejbližší motivací je pro něj překonat český rekord Jána Zvary. V rozhovoru pro deník Právo dále prozradil, že nyní dostává více pozvánek na závody a cítí větší respekt ze strany soupeřů.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

V halové sezóně zatím předvádíte fantastické výkony, zlepšil jste si osobní rekord na 234 cm. Čekal jste takové úspěchy?
Ze začátku to moc dobře nevypadalo, ale když jsem v Hustopečích skočil na čtvrtý pokus mimo soutěž 233, tak jsem věděl, že to půjde. Zatím se daří a doufám, že jsem před halovým MS v Budapešti nevystřílel všechen prach.

Minulý pátek jste na mítinku v německém Arnstadtu skočil 234 cm. Kde je hranice vašich možností?
Těžko říct. Na mítinku se mi skákalo super, bylo to takové malé mistrovství světa. Sešla se tam kompletní špička - Holm, Freitag, Rybakov, Sokolvskij a další. Dal jsem 234 a měl jsem z toho velikou radost. Zkoušel jsem 236 a jednou jsem laťku jen lehce shodil. Jeden pokus jsem si nechal na 238 a taky to nevypadalo špatně. Nemůžu dopředu vyhlašovat, kolik skočím. Kladu si postupné cíle. Chtěl jsem skákat 230, vylepšit si osobák a všechno vychází. Nerad bych to zakřikl.

Brousíte si zuby na letitý český rekord Jána Zvary 236 centimetrů?
Láká mě, rád bych se o něj pokusil. Aspoň ho vyrovnat by nebylo vůbec špatné.

Ve čtvrtek večer jste se vrátil z Německa, jaký máte další program?
V úterý budu skákat v Banské Bystrici, určitě absolvuji mistrovství republiky a halový světový šampionát v Budapešti. Další starty jsou ještě v jednání, ale moc jich už asi nebude. Teď jsem měl dost závodů a cítím se docela unavený.

Právě v Budapešti byste měl patřit k adeptům na některou z medailí. Cítíte se jako favorit?
Já si tak rozhodně nepřipadám. Jednak je to až za měsíc a do té doby se může stát spousta věcí. A hlavně mi pořád chybí zkušenosti, které na velkých závodech hrají obrovskou roli. Všechno je otázka psychiky. V kvalifikaci jsem v pohodě, ale jak přijde finále, začne mi to šrotovat v hlavě.

V letošních světových tabulkách jste s výkonem 234 centimetrů druhý. Cítíte zvýšený zájem o svou osobu?
Hlavně se to projevuje na pozvánkách na závody. Ale na druhou stranu, koho jiného by tam brali, když mám takové výkony. Kromě Holma a mě ostatní moc naskákáno nemají, ale zas bych to nepřeceňoval. Všichni z té špičky se umí připravit na vrcholný závod.

Polepšil jste si v halové sezóně hodně finančně?
Samozřejmě je znát, když vyhrajete kvalitně obsazený mítink v Německu, než když tam je člověk osmý. Jsou to dobře placené závody, kde většinou dostávám startovné plus prémie za výkon. Něco jsem vydělal.

Cítíte nyní větší respekt ze strany soupeřů?
Vědí, že je dokážu porážet, docela mě berou.

I suverén sezóny Švéd Holm, který ve čtvrtek ve Stockholmu vylepšil letošní maximum na 237 cm?
On je taky celkem v pohodě, jenže já nejsem kdovíjaký angličtinář, takže si moc nepokecáme. Ví o sobě, že je nejlepší, ale s nosem nahoru nechodí.

Se 181 centimetry je Holm jedním z nejmenších výškařů. Kde se to v něm podle vás bere?
Sice je o nějakých sedmnáct centimetrů menší než já, ale zase je daleko obratnější. Má fantastický odraz a výbornou techniku. Je naprosto suverénní, zatím vypadá k neporažení. Skákal jsem s ním v Glasgow, kde jsem startoval za výběr světa. Tam mě spráskal pořádně, já skočil jen 224. A když mi to vyšlo v Arnstadtu, tak dal o dva centimetry víc. Je prostě famózní.

Jan Krůta, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika