Powell zlomil světový rekord v běhu na 100 m

ATÉNY

Jamajčan Asafa Powell je novým králem světového sprintu. Na úterním mítinku v Aténách vyhrál na Olympijském stadiónu závod v běhu na 100 metrů v čase 9,77 sekundy a dosavadní maximum Američana Tima Montgomeryho z roku 2002 tak překonal o jednu setinu sekundy.

Po Powellově proběhnutí cílem se na světelné tabuli objevil čas 9,78, který by znamenal pouze vyrovnání světového rekordu. Jamajský sprinter se dokonce s tabulí již s tímto časem nechal fotografovat a už poskytoval rozhovory novinářům. Po oznámení oficiálních výsledků však byl čas o setinu opraven a Powell se mohl radovat ze svého prvního světového rekordu.

"Je to jen důkaz toho, že nikdo nikdy neví, jak rychlý člověk dokáže být," dělil se Powell o první dojmy po uznání světového maxima. "Jsem moc rád, že se mi podařilo zaběhnout rekord na stadiónu, kde to samé dokázal Maurice Green," připomněl někdejší nejrychlejší stovku historie, kterou Green v Aténách stanovil časem 9,79 s v roce 1999.

Dvaadvacetiletý jamajský expres už podruhé v krátké době dodržel slib. V Ostravě při Zlaté tretře, která byla minulý čtvrtek svědkem jeho galapředstavení v zimě a dešti, slíbil čas pod deset sekund a ve špatných podmínkách ho stlačil dokonce na 9,85. Atak na světový rekord sliboval také v předvečer aténského podniku Super Grand Prix IAAF.

Powell se už po mítinku v Ostravě stal novým prvním mužem světového žebříčku IAAF, kde předstihl etiopského vytrvalce Kenenisu Bekeleho a katarského běžce Saifa Saída Šahína. To se nikdy žádnému jamajskému atletovi nepodařilo. V letošním roce Powell běžel dvakrát 9,84 sekundy a při Zlaté tretře byl jen o setinu pomalejší.

Pátý muž olympijských her Powell dnes nadělil Abdulu Azizovi Zakarimu z Ghany, druhému v cíli, dvaadvacet setin. Na třetím místě skončil jeho krajan Michael Frater, jenž byl o tři desetiny pomalejší než vítěz. Podle neoficiálních zpráv dostal Powell, který dnes už v rozběhu předvedl výkon 9,98 sekundy, za světový rekord odměnu 50 000 eur.

Nejrychleji zaběhnuté stovky (9,85 s a rychlejší)