Rubriky:

Atletika

Dopuješ? Zaplatíš za falšování testů! Dokument německé televize přináší drsné svědectví

4. prosince 2014 19:19 - Berlín

Velký poprask způsobil ve sportovním světě dokument, který ve středu večer odvysílala německá stanice ARD. Uvádí se v něm, že až 99 procent ruských atletů dopuje. Mezinárodní antidopingová asociace WADA i atletická federace IAAF se obsahem pořadu budou zabývat. „Je to snůška lží,“ reagoval šéf ruské atletiky Valentin Balachničev.

 

Philippe Wojazer, Reuters

Nejzávažnějším obviněním dokumentu, který využívá záběry skrytých kamer, je, že ruští funkcionáři přijímají od atletů peníze za zprostředkování zakázaných látek a následné krytí antidopingových testů. „Většina, tak 99 procent atletů reprezentujících Rusko, užívá zakázané substance. Můžou dostat cokoliv, co chtějí," tvrdí v pořadu bývalá ruská diskařka Jevgenija Pečerinová, které si aktuálně odpykává desetiletý zákaz činnosti.

Další hříšnice Lilija Šobuchovová, bývalá vítězka londýnského maratónu, která je v trestu po nesrovnalostech v biologickém pasu, v pořadu přiznává, že Ruské atletické federaci vyplatila celkem 450 000 euro (téměř 12,5 mil. Kč) za falšování dopingových testů. Olympijská vítězka z Londýna na osmistovce Maria Savinová zase přiznává použití zakázaného steroidu oxandrolonu.

Za krytí dopingu měli elitní atleti ruské federaci odvádět pět procent svých výdělků, mimosoutěžním testům na soustředěních se podle dokumentu vyhýbali používáním falešných jmen.

sob, Sport.cz, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


MS v biatlonu 2020

51. mistrovství světa v biatlonu se koná od 12. do 23. února 2020 v italském středisku Antholz-Anterselva. V areálu Südtirol Arena se uskuteční celkem 12 závodů, v nichž se představí Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Markéta Davidová, Eva Kristejn Puskarčíková, Lucie Charvátová a další čeští reprezentanti.