Radcliffeová vyhrála maraton a dočkala se titulu mistryně světa

HELSINKY

Paula Radcliffeová se v neděli v Helsinkách dočkala titulu světové šampionky. Vytáhlá Britka ukončila sérii neúspěšných pokusů o zlatou medaili, když vyhrála nejdelší běžeckou disciplínu maraton, v němž je zároveň majitelkou historicky nejlepšího času. Na trati strávila dvě hodiny, 20 minut a 57 sekund a bez dvou sekund o plné tři minuty vylepšila dosavadní rekord MS.

Anna Pichrtová obsadila 27. místo, o jedno lepší než vloni na olympiádě. Časem 2:34:45 zaostala za svým maximem o více než dvě minuty, na velkých šampionátech však ještě rychleji neběžela. "Jsem spokojená, i když jsem věřila, že bych mohla být kolem dvacátého místa. Ale závěr mi moc nevyšel, navíc mi moc neseděly podmínky," zhodnotila závod česká vytrvalkyně.

Radcliffeová se rehabilitovala za olympijské Atény, kde jako velká favoritka maraton ani závod na 10 000 metrů nedokončila. Nejlepším umístěním jednatřicetileté Britky na MS či olympiádě dosud bylo druhé místo na desítce z MS 1999 v Seville. "Je to jednoduše obrovská úleva. Ať si lidi říkají, co chtějí, tohle vítězství je jenom a jenom moje," radovala se Radcliffeová. "Vyhrát tady bylo pro mne strašně důležité, já a všichni kolem mne jsem věděli, že na to mám. Měla jsem formu," řekla běžkyně.

Zlaté medaile se Radcliffeová dočkala osm dnů poté, co ztroskotal její další pokus o zisk titulu na desetikilometrové trati (skončila devátá). Jediný primát měla z desítky na mistrovství Evropy z roku 2002 v Mnichově. "Tady jsem byla po desítce zklamaná, protože jsem neběžela dobře," dodala Radcliffeová s tím, že závod v prvním dnu šampionátu brala jako trénink. "Ale dnes jsem se cítila skvěle, závod jsem si pořádně užila. Navíc mě tady neskutečně povzbuzovali fanoušci," řekla.

Dnes udávala od prvního kilometru tempo a postupně setřásla všechny soupeřky včetně obhájkyně prvenství Catherine Nderebaové z Keni, která získala stříbro časem o 64 sekund pomalejším. Třetí skončila Constantina Tomescuová z Rumunska.