Rubriky:

Běžkyně sobě

Matku zabil feťák v autě. Dcera zvedá její pochodeň a pokračuje v cestě

23. ledna 2018 10:03 - Columbus

Běžecká komunita v americkém Ohiu nedávno přišla o svou ikonickou postavu, 68letou Lindu Evansovou. Skromná, přátelská a vytrvalá babička, bývalá učitelka, umělkyně a běžkyně skončila pod koly vozu muže řídícího pod vlivem drog. Šňůra 13 563 dnů běhu bez jediného vynechání byla násilně přervána. V dceři ale ožil její duch, bude pokračovat v tom, co máma začala.

 

Profimedia.cz

Linda Evansová nebývala v mládí žádnou velkou sportovkyní. K běhání se dostala jen čirou náhodou, když musela z osamělého stavení denně běhat půl míle k poštovní schránce a zase zpět. Svou běžeckou „šňůru" začala až dva týdny poté, co porodila svou dceru v roce 1980. Rozběhla se a už se nezastavila. Od toho dne běhala každý jednotlivý den s minimální vzdáleností 1,6 kilometru (1 míle - pozn. red.). Její denní průměr ale vycházel hned na míle čtyři (cca 6,5 km). Nezastavil ji ani pobyt v nemocnici, ani otrava jídlem.

Více než půl století bez jediného dne odpočinku: Unikátní atletická série končí!

Na konci července loňského roku byla zrovna na svém 12mílovém tréninku na svůj oblíbený Columbus Marathon. Lindin manžel byl právě u zubního lékaře a Linda jej měla vyzvednout v ordinaci. Byla zhruba čtyři stovky metrů od dohodnutého místa, když ji nepředvídatelně srazilo auto a na místě zabilo. Řidič se ani nepokusil poskytnout pomoc a z místa nehody ujel. Později byl dopaden jistý 32letý na drogách závislý muž podezřelý ze spáchání hned čtyř podobných činů.

Linda objevila kouzlo maratónů už v roce 1976, kdy zaběhla svůj první a od té doby se podobných zážitků nechtěla vzdát. O pár let později se při cestě na maratón v Bostonu seznámila se svým manželem. „Běh byl naším životem, běhání jsme milovali," zavzpomínal Lindin manžel Gary pro magazín Runner's World.

Kromě dlouhé šňůry tréninkových běhů byla Linda také známou postavou akce Columbus Marathon, které se účastnila pravidelně každý rok od jejího založení v roce 1980. Hned rok poté se dostala společně se svou dcerkou Carey na titulní stránky novin. Jiný maratón v Ohiu totiž ženy absolvovaly společně: matka celý závod běžela s malou dcerkou v kočárku. Tehdy to byla nevídaná věc. A jak matka i otec žili běháním, jejich dceři to neříkalo nic. Když se ale Carey narodila v roce 2012 první dcerka, vzpomněla si na své zážitky ze svého prvního maratónu s matkou a začala trénovat s kočárkem, aby mohla navázat. Zaregistrovala se taky na Columbus Marathon s myšlenkou na mezigenerační pokračování tradice. Tou dobou ještě nevěděla, že se se svou matkou Lindou na start závodu už nikdy nepostaví.

Když došlo na závod, rozhodla se maratón běžet na památku a počest své matky. Truchlící přátelé a známí z běžeckých kruhů, kterých byly stovky, kromě jiného založili veřejnou sbírku, z níž se financoval pohřeb velké inspirátorky i její pamětní lavička stojící poblíž oblíbené běžecké stezky u řeky. „Když běžím, cítím, že jsme spolu. Jsou to naše společné chvíle," řekla Carey po svém prvním maratónu. Doufá, že se bude moci závodu v Columbusu účastnit každý rok a navázat tak na odkaz své předčasně zesnulé matky.

boe, Sport.cz

Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce