Rubriky:

Co na talíř

Živě

Běžci, dejte se do klíčení! Obohatíte svůj zdravý jídelníček

27. dubna 2018 12:30 - Praha

Jaro je doba bujného rašení veškeré zeleně, která je právě nyní nejvíce nabitá energií a kypí zdravím. Aby rostlinka mohla zdravě vyrůst, má ve svém semínku na cestu vše, co ke zdárnému růstu potřebuje. A právě toto se může hodit i nám, běžcům.

 

Profimedia.cz

Klíčky jsou nesmírně bohaté na vitamíny, stopové prvky i minerály a rostlinné proteiny a zdravé sacharidy. Nechat vyklíčit se dá prakticky všechno, co není jedovaté a chuťově uspokojí: čočka, mungo, řeřicha setá, hořčice a klidně i mladý ječmen. Malé rostlinky mají vynikající chuť a často si nesou i charakteristickou chuť známějších částí rostlin – například hořčice je jemně pikantní už „zamlada", výraznou chuť má i zmíněná řeřicha. Tohle jaro jsem klíčení doslova propadla a v kuchyni na parapetu mi neustále něco raší. Co všechno se s klíčky dá dělat a jak je nejlépe pěstovat?

Nejstarší atlet světa prozradil ve 105 letech svůj tajný recept na zdraví a štěstí

Nejjednodušší je nasypat hrst mladých rostlinek do salátu, nebo jen tak na krajíček celozrnného chleba pomazaného trochou tvarohu. Můžete je dále dát do pomazánek, jako přílohu k jídlům, nebo třeba i do karbanátků. Pokud takto klíčíte obilniny, můžete pak mladé rostlinky usušit, namlít a upéct si klíčkový chléb. Díky obsahu sacharidů chutnají mladé klíčky sladce, a tak to představuje i jeden ze způsobů, jak dostat do dětí třeba čočku.

Každý asi už ze školy zná pokusy s klíčením hrachu na vatě. Na talířku s vatou jsem v předchozích letech také klíčila například řeřichu, ale není to nic moc – vlásky vaty byly všude a rostlinky jsem tak musela spíše stříhat, rozhodně se nedaly jíst celé. A když jednou v naší vesnické sámošce neměli vatu, bylo dočasně po klíčení. Do země ne – komu by se chtělo čistit zahliněné rostlinky? Naštěstí existují jiné – a čistší způsoby, jak si klíčky vypěstovat. Můžete si je připravit i v obyčejné zavařovačce, nebo si pořídit klíčící (nebo též nakličovací misku). Protože se mi nechtělo nic vyrábět, šla jsem do misky. Ta na obrázku je zcela jednoduchá – kromě semínek a trochy vody prakticky nic víc nepotřebujete. Brzy vám ale nestačí. K dostání jsou i misky třípatrové, s možností pěstovat různé druhy nebo klíčky v různých stádiích vývoje. Je to naprosto čistý způsob pěstování a můžeme tak sníst celou rostlinku i s kořínkem. Potřeba je však trochu se o misky starat – dolévat/vyměňovat čistou vodu, nejlépe denně a dopřát jim světla tak akorát – ne přímé slunce, ani ne úplnou tmu, i když se u některých druhů doporučuje na dva dny trochu potemnit.

Kam pro sadbu?

Semínka si raději sežeňte v prodejnách zdravé výživy, nebo na e-shopu spolu s miskami. Určitě pro ně nechoďte do zahradnictví, protože ta zahradnická jsou ošetřena chemií, která je činí odolnými vůči nástrahám v půdě. Na misku jich dejte raději méně než více. Maximálně z poloviny pokryjte dno a bude to až dost. Semena samozřejmě nabobtnají a výrazně zvýší svůj objem. Jako první klíček vyroste budoucí kořínek, potom i nadzemní část rostliny. Celý proces od nasypání semen na misku po konzumaci trvá 3-5 dní, a tak s tím počítejte. Jedno patro z misky pak zmizí opravdu rychle, vyplatí se proto mezitím nasadit semínka nová. Myslete i na to, abyste je zkonzumovali dříve, než někam odjedete – víkendový závod či dva dny na chalupě jim neublíží, když ale budete pryč delší dobu, nemuselo by to s nimi dobře dopadnout.

Máte naklíčeno? Nebo máte chuť a právě utíkáte pro misku? V příštím díle se podělíme o některé z receptů.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce