Rubriky:

Radíme

RECENZE: Scott Jurek - Jez a běhej

4. února 2015 16:20 - Praha

Scott Gordon Jurek je extrémista. Duší i tělem. Věří, že lidské tělo dokáže podávat extrémní výkony i bez příjmu živočišných bílkovin. Ba co více - bez příjmu jakéhokoli živočišného produktu! Téměř dvě desetiletí nejí maso, patnáct let je vegan nepožívající nic živočišného původu. A jeho tělo snáší brutální nasazení. Jurek patří mezi nejlepší ultravytrvalce světa.

 

Jan Handrejch, Sport.cz

Sám Scott Jurek dle svých slov vděčí za své úspěchy na poli ultramaratónů právě stravě. Nejí maso ze zdravotních a etických důvodů. Je přesvědčen o tom, že právě vhodně sestavená strava může sportovci pomoci podávat extrémní výkony a rychle po nich zregenerovat. Ne náhodou je jídlu a běhání věnována i jeho první kniha.

Jurek je vlastně takovým bořičem mýtů. Dlouho se věřilo, že vegetariánská - natož pak veganská - strava není pro sportovce vhodná. Vědci se dlouho mylně domnívali, že živočišné proteiny mají v našich jídelníčcích nezastupitelné místo. Největší organizace výživových specialistů na světě, Americká dietetická asociace, nakonec sama vydává prohlášení, že správně vyvážená vegetariánská i veganská strava je zdravá a vhodná pro všechny včetně těhotných a kojících žen, dětí i adolescentů.

Jurek ve své knize mnohokrát sám naznačuje, že jídlo je pro nás (pro nás vytrvalce i pro nás ostatní) otázkou života či smrti. Nesčetněkrát ze stránek jeho knihy pocítíte zvyšující se rychlost a sílu přicházející spolu s tím, jak se stravuje stále zdravěji a zdravěji.

Scott Jurek sedmkrát v řadě zvítězil v náročném ultramaratónu Western States Endurance Run na 100 mil, což se nikdy nikomu jinému nepodařilo. Je držitelem amerického rekordu v běhu na 24 hodin. Po Yiannisu Kourosovi je druhým nejrychlejším mužem na Spartathlonu, 246km závodě mezi Athénami a Spartou.

Širší veřejnosti se stal Jurek znám i díky knize Zrozeni k běhu, kde je popisován jeho závod s indiány z kmene Taraumara. Z Jurkovy knihy pochopíme, že se tímto závodem nechal v mnohém inspirovat. Okouzlilo ho indiánské běžecké sladění se svým tělem i okolím zároveň. A neodpustí si ani poznámku, zda jsme mezi těmi svými stopkami, speciální běžeckou výživou a odpruženými botami nezapomněli na něco ještě mnohem podstatnějšího.

Jurekova kniha je zčásti fundovanou kuchařskou knihou pro sportovce, zčásti autobiografickým románem. Je až s podivem, kolik špičkových vytrvalců pochází z nepříliš ideálních rodinných podmínek. Yiannis Kouros trpěl celé dětství nenávistí ze strany svého otce, který se domníval, že není jeho. Matka si na něm vybíjela frustraci z otcovy nespravedlnosti, a tak Kouros trávil dětství na sportovním stadiónu, než se večer mohl v tichosti proplížit do své postele v rodičovském domě.

Neměl na růžích ustláno

Scott Jurek také neměl na růžích ustláno. Jeho matce byla diagnostikována roztroušená skleróza. Malý Scott musel od útlého dětství doma přikládat nejednu ruku k dílu. Popisuje frustrující okamžiky, kdy jeho matka postupem času ochrnuje na stále větší část těla trpíc stále většími bolestmi. Nejen pro něj se matka stala nekonečnou inspirací síly a odhodlání, když její nejčastější odpověď byla: „Se mnou si nedělej starosti, já něco vydržím."

Podobně jako Kilian Jornet nás Scott Jurek provede po tratích několika svých významných závodů, ultramaratónů. Vše je důmyslně proloženo nejrůznějšími recepty z mistrovy dílny. Nikdy snad neuplyne ani deset stran poutavého čtení, abyste nenarazili na návod, jak si zpestřit jídelníček.

Stejně jako Kouros nebo Jornet nachází také Jurek v běhu sílu a odpověď na nejpalčivější otázky lidské existence. Je snad úspěch na ultradistancích přímo podmíněn i jakýmsi filozofickým přístupem k životu? Možná najdete svou odpověď mezi řádky kapitoly, v níž Jurek konstatuje, že vždy běhal lépe, než by mělo odpovídat jeho fyzickému fondu a časovým údajům na maratónu...

Ať už se chcete dozvědět něco více o životě jednoho z nejlepších běžců všech dob, nebo si jen připravit pár specialitek na talíř, které vám pomůžou při závodech, je pro vás tato kniha v obou případech ta pravá.
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
kniha Scott Jurek: Jez a běhejRené Kujan, Sport.cz

Četli jste Jez a běhej? Jak se vám líbila?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce