RECENZE: Zátopek ...když nemůžeš, tak přidej

29. dubna 2016 12:50 - Praha

Spisovatel Jan Novák a výtvarník Jaromír 99 společnými silami vytvořili další z kamenů rozsáhlého a zaslouženého literárního památníku jednomu z největších Čechoslováků a sportovců všech dob Emilu Zátopkovi. Na pultech našich knihkupectví se objevuje další vázaný opus, výjimečný nejen extraordinérním hlavním hrdinou, ale také svým provedením. Jde totiž o komiks.

 

René Kujan, Sport.cz

Kniha si ani zdaleka neklade za cíl pokrýt celý život významného atleta či zabíhat do příliš velkých detailů jednotlivých příběhů. Velmi vkusné grafické zpracování navazuje jakousi ději padnoucí retro atmosféru. Vždyť nás také zavádí do 50. let minulého století, či do minulého tisíciletí, chcete-li. Umělcovo provedení si často vystačí s několika málo barvami, nanejvýše jich využije čtyři, pět. Černá, modrozelená, světle béžová či vybledlá oranžová, výjimečně přibyde bílá. Kombinace barev jako by zprostředkovávala a podtrhávala tíhu a sklíčenost doby, kdy osudy jednotlivých protagonistů působí více než tísnivě i přes skutečnost, že právě dosahují svých životních cílů a vizí.

ČETLI JSME TAKÉ:
Christopher McDougall - Takoví normální hrdinové

Příběhový rámec knihy tvoří krátké náhledy do tréninkových metod samotného Zátopka, kdy jednou za předobraz trenéra slouží on, jednou doktor Jan Haluza. Útržkovité vzpomínky z dětství a mládí stráveného ve fabrice na velkovýrobu obuvi se proplétají se zážitky z prvních závodů i porážek. Nechuť k běhu přerůstá u Emila Zátopka k zapálenému dření, trénování a cizelování. Je až k nevíře, co všechno lze vystihnout pomocí pouhých čtyř barev. V pozadí se zatím společnost přesouvá z válečné německé okupace do duševní okupace komunismem. Obrazy pohlavárů trčí výhružně ze stěn a čtenář začíná tušit, že stín na plicích nebude největším trápením Emila Zátopka.

Zátopek se přesouvá pod zelená křídla Československé lidové armády a do jeho života vstupuje oštěpařka Dana. Humorné mikropříběhy ostře kontrastují s náhledy do cel státní bezpečnosti a s krutostí jejích výslechů. Rekordman Zátopek bojuje nejen na atletických oválech celého světa, jeho nejtěžší boje, v nichž se dere za druhé, probíhají na domácí půdě. Běžec se žení a vyhrává tři zlaté na jediné olympiádě. Jeho žena na stejných hrách ovládne svoji disciplínu. Happy end? Možná. Kdo ví. V uranovém dole Nikolaj v Jáchymově kdosi namáhavě postrčil důlní vozík. Jeho kolečka se dala se skřípotem do pohybu...

CENA
398 korun - doporučená cena
René Kujan, Sport.cz

Četli jste knihu Zátopek ...když nemůžeš, tak přidej? Jak se vám líbila?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce