Rubriky:

Biatlon

Chvíli sranda, pak slzy. Biatlonový trenér Vítek si na ženy zvyká

10. února 2015 09:33 - Nové Město na Moravě

Ještě minulou sezónu pro něj byly české biatlonistky kamarádkami a tréninkovými parťačkami, teď je má na povel v roli trenéra. „Zvykám si. Břicho mi neroste, vlasy taky pořád mám, tak zatím dobrý,“ usmívá se sedmatřicetiletý Zdeněk Vítek. „Holky jezdí, to je zatím to nejdůležitější,“ kvituje.

 

David Taneček, ČTK

Jeho svěřenkyně už mu udělaly spoustu radosti. Veronika Vítková byla desetkrát na stupních vítězů, Gabriela Soukalová ovládla sprint v Pokljuce a k tomu parádní tažení štafety, která v této sezóně neslezla ze stupňů vítězů. „Holky mají výsledky, já jsem nejen spokojený, ale přímo nadšený," rozplýval se Vítek.

Přesto si účastník čtyř olympijských her nedovolí říct, že se s trenérskou pozicí úplně sžil. „Ale zvykám si. Nohy mě tolik nesvrbí, když vidím kluky závodit. Občas se svezu rychleji a zjistím, že to není tak slavné. Vystydnu a říkám si, že radši nechám závodit mladé kluky," říká Vítek, jehož konec kariéry uspíšily problémy se zády.

Soukalová má potíže s dochvilností

V pozici trenéra ženské reprezentace nahradil Jindřicha Šikolu a postupně proniká do fungování ženského kolektivu. „Co mě zaskočilo? Chvilku je sranda, pak slzy. Dynamika změn chování je u žen asi vyšší, ale to je normální," vypozoroval Vítek.

U každé z kvarteta svých elitních svěřenkyň si ale musí dávat pozor na něco jiného. U Vítkové se Soukalovou na dochvilnost. „Jenže u Verči abych chodil včas já, u Gabči zase aby chodila včas ona," usmívá se. „Evík (Puskarčíková) je sluníčko, pořád se směje a dodává kolektivu pohodovou atmosféru. U Jíti (Landové) zase občas nevím, v jakém stavu přijede na střelnici, pak se divím," vypráví.

Pro občasné peripetie Soukalové ale má pochopení. Však také v roli závodníka zažil ztracený zásobník, špatně spočítané trestné okruhy nebo střelbu na cizí terče. „Je pravda, že mi někdy vyplujou vzpomínky, co jsem kdy dělal, a říkám si, jak se asi trenéři mohli cítit. Teď už to vím a naprosto přesně chápu, jak to vypadalo z druhé strany," líčí s úsměvem.

Vítek si nechá poradit

Strukturu tréninku převzal od mužské reprezentace, v níž trénoval pod Rybářovým vedením. „Přitlačili jsme na objem, sílu, ale i regeneraci. Pořád ten mustr s Ondrou dolaďujeme a dohadujeme se o tréninku. Nechám si poradit, jsem přece jen v téhle roli nastrčený ani ne rok," upozorňuje Vítek, bronzový medailista ze sprintu na mistrovství světa v Chanty-Mansijsku 2003.

Dokonce ani tréninkové dávky nemusel příliš snižovat. „Muži jsou silovější, ale vytrvalostní tréninky holky zvládají, jsou na ně dobře stavěné," všiml si kouč. Ostatně v olympijské sezóně z tréninku s mužskou reprezentací profitovala Soukalová. „Osvědčil se, tak jsme ten mužský model zkusili aplikovat," dodává Vítek.

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon