Rubriky:

Biatlon

Koukalová dodržela medailovou normu. Ze stíhačky po čisté střelbě bere stříbro

18. března 2017 12:33 - Oslo
(Aktualizováno: 18. března 2017 14:39)

Norma, že každý díl Světového poháru bude někdo z českých biatlonistů stát na stupních vítězů, je dodržena i při finálovém klání na norském Holmenkollenu. Gabriela Koukalová při stíhačce poslala do terče všech dvacet ran a brala cenné stříbro za vítěznou Finkou Marit Laukkanenovou. Navíc má jistotu 2. místa i v celkovém pořadí seriálu.

 

Ntb Scanpix, Reuters

Koukalová dorazila na první střelbu společně s krajankou Vítkovou, která sjela čtyřvteřinovou ztrátu na ni. Koukalová zvládla ležku čistě, Vítková musela na trestné kolo. Vítězka závodu na 7,5 km Laukkanenová pálila bez chyby, a protože za ní startující dvě Francouzky zaváhaly, získala Finka při odjezdu ze střelnice náskok 35 sekund na dvojici Koukalová, Braisazová. S odstupem další půlminuty jela Vítková ve skupině bojující o čtvrtou příčku.

Tak Gabča sice včera ještě na startu sprintu nevěděla, jestli závod odchodit nebo odjet, pak si to ale rozmyslela,...

Zveřejnil(a) Český biatlon dne 18. březen 2017

Také druhá zastávka na střelnici přinesla čistou střelbu Laukkanenové i Koukalové, čímž zůstal rozdíl mezi nimi zhruba stejný, ale česká reprezentantka se osamostatnila na druhé příčce, protože Braisazová poslala jednu ránu mimo terč. Vítková se tentokrát trestnému kolu vyhnula a jela šestá. Němce Dahlmeierové dvě čisté ležky se solidním během pomohly k posunu z 31. místa na startu už na třináctou pozici.

Dahlmeierová má malý glóbus za stíhací závody

Jasné vedení 29leté Finky neohrozila ani třetí položka, která už se střílela vstoje. Koukalová si s posledním výstřelem dala hodně na čas, ale vyplatilo se. Byla z toho pro ni další nula, takže pokračovala s náskokem téměř patnácti vteřin na třetí Braisazovou. Vítková se po stojce z trestného kola vracela na deváté příčce. Rapidní zlepšení předváděla i čistě střílející Rakušanka Hauserová, s číslem 22 figurovala před závěrečnou střelbou už na pátém místě.

Laukkanenová odjela stíhačku v čele stylem start, cíl, i když po poslední střelbě musela na trestné kolo. Koukalová si pojistila stříbron čistou stojkou, po níž odjela dvanáct vteřin za Finkou a zezadu už ji vůbec nikdo neohrožoval. Laukkanenová v cíli věnovala emotivní gesto včera zemřelému trenérovi, který podlehl mozkové mrtvici. Koukalová se mohla těšit z už třináctého umístění na stupních vítězů v této sezóně.

Vítková musela po dalším trestném kole hájit umístění v desítce, ale zvládla to a v cíli byla těsně za devátou Němkou Dahlmeierovou, která získala malý glóbus za stíhací závody. „Gábina byla střelecky úžasná a tím šla i přes zjevnou únavu za dalším umístění na pódiu. Cítila, že do toho nemá šlapat hned od začátku a věděla, kolik si může naložit. Jsem taky rád, že máme zase dvě holky v první desítce," líčil trenér českých žen Zdeněk Vítek.

Koukalová se poprvé v kariéře na Holmenkollenu podívala na stupně vítězů. „Hlavně jsem ráda, že mě ta stíhačka už nebolela tolik jako sprint. Cítila jsem se o třídu lépe na lyžích a střelba mi vyšla až neskutečně. Trochu ty čtyři nuly nechápu, ale možná je to tím, že si nedávám na tom tak záležet, ale všechno vychází fajn a pak už to jde i ruku v ruce s tím lepším pocitem z běhu," líčila ve vysílání České televize.

Světový pohár v biatlonu - Holmenkollen
Ženy - stíhací závod na 10 km
1. Laukkanenová (Finsko) 29:33,3 (1)
2. Koukalová (ČR) +26,5 (0)
3. Braisazová (Francie) +1:01,4(4)
4. Gregorinová (Slovinsko) +1:08,2 (1)
5. Hauserová (Rakousko) +1:12,5 (0)
6. Olsbuová (Norsko) +1:15,9 (3)
----
10. Vítková (ČR) +1:55,7 (3)
33. Charvátová (ČR) +3:40,5 (5)
Stav SP (po 25 z 26 závodů)
1. Dahlmeierová (Německo) 1179
2. Koukalová (ČR) 1052
3. Mäkäräinenová (Finsko) 933
4. Dorinová-Habertová (Francie) 848
5. Wiererová (Itálie) 703
6. Braisazová (Francie) 677
-----
13. Puskarčíková (ČR) 492
24. Vítková (ČR) 345
52. Charvátová (ČR) 101
91. Davidová (ČR) 13
kez, Sport.cz, Právo