Sáblíkovou první prohra nerozhodila

Rychlobruslařská královna dlouhých tratí Martina Sáblíková poprvé v sezóně v závodu na 3000 metrů nevyhrála. Na oválu v nizozemském Heerenveenu ji porazila domácí Renate Groenewoldová. Po třech letošních vítězstvích (dvakrát na 3000 m a jednou na 5000 m) přišlo druhé místo.

„Nerozhodilo mě to. Mně se na tomhle oválu nikdy moc nedařilo. Loni jsem tu byla sedmá, letos na začátku roku třetí. Takže jsem udělala krok nahoru,“ řekla Sáblíková, 20letá dvojnásobná mistryně světa a vítězka Světového poháru. I přes první prohru na tříkilometrové trati vede po čtyřech ze sedmi závodů s náskokem 130 bodů na Groenewoldovou.

„Přiznám se, že tentokrát jsem byla mimořádně nervózní. Moc jsem se chtěla právě tady ukázat. Jenže domácí závodnice se na závod speciálně připravovaly, dokonce kvůli tomu vynechaly i závod v Rusku. V rozjížďce s Němkou Anschützovou jsem začala pomaleji, ale postupně jsem se rozjela. Jely jsme třetí od konce, takže Groenewoldová, startující v poslední rozjížďce s Kanaďankou Grovesovou znala moje mezičasy, což byla pro ni výhoda. Byla skvěle připravená, prostě lepší než já,“ přiznala sportovně česká šampiónka.

Fakt, že ji stále pobolívá zraněná levá ruka, už přiznat nechtěla. „V pohodě, normálka. Je to sport,“ odmítla svádět prohru na zdravotní komplikace. O obhajobě celkového prvenství mluvit nechtěla. „Samozřejmě chci vyhrát, ale je to daleko. Teď máme měsíc přestávku. Budu trénovat v Itálii, chci si odpočinout a připravovat se doma. Vánoce strávím s rodinou,“ dodala.

V sobotním závodě na 1500 m skončila Sáblíková jedenáctá. V neděli si tréninkově poprvé v sezóně vyzkoušela i kilometrovou trať a dojela na 14. místě.

Výsledky
Ženy – 500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,81. SP po 6 ze 14 závodů: 1. Wolfová 560. 1000 m: 1. Friesingerová (Něm.) 1:15,34, ...v divizi B: 14. Sáblíková (ČR) 1:20,50. SP po 4 z 10 závodů: 1. Friesingerová 360, 2. Simionatová (It.) 290, 3. Nesbittová (Kan.) 290. 1500 m: 1. Friesingerová 1:55,98, v divizi B: 20. Jirků (ČR) 2:06,70, SP po 4 ze 7 závodů: 1. Nesbittová 350, 2. Grovesová (Kan.) 290, 3. Friesingerová 280, ...19. Sáblíková 66, 45. Jirků 2.
Muži – 500 m: 1. I Kang-sok (Kor.) 34,92, 1000 m: 1. Davis (USA) 1:08,39, stíhačka družstev: 1. Nizozemsko 3:40,57, ...11. ČR (Haselberger, Kulma, Sáblík) 4:02, 17. 5000 m: 1. Kramer (Niz.) 6:15, 26, divize B: 29. Sáblík 6:56,81, Kulma (oba ČR) diskvalifikován.