Rubriky:

Cyklistika

Živě

Vedoucí Rasmussen na Tour skončil, tým ho propustil

26. července 2007 01:20 - COL D’AUBISQUE

Pro vedoucího muže cyklistické Tour de France Michaela Rasmussena závod skončil. Stáj Rabobank ve středu před půlnocí dánského jezdce ze závodu odvolala a zároveň oznámila, že závodníka propustila ze svých služeb. Rasmussen dostal vyhazov na pokyn hlavního sponzora týmu, protože představitelům Rabobanku lhal o místě svého pobytu během červnové přípravy, kdy zmeškal další dopingovou kontrolu.

"Michael Rasmussen byl poslán domů, protože porušil naše interní pravidla," řekl mluvčí Rabobanku Jacob Bergsma agentuře AP. Podle mluvčího není jisté, zda budou v závodu pokračovat ostatní členové týmu. Francouzská policie reagovala na informaci razií v hotelu, kde stáj bydlela.

Podle agentury AFP zástupci stáje zjistili, že jim Rasmussen lhal, když tvrdil, že v červnu trénoval v Mexiku, zatímco se připravoval v Itálii. Za uplynulý rok a půl zmeškal čtyři mimosoutěžní kontroly, čímž opakovaně porušil dopingová pravidla. Už za tři takové prohřešky by měl být podle regulí potrestán dvouletým distancem.

Více o středeční etapě najdete ZDE:
Více o zadržení Moreniho z Cofidisu najdete ZDE:
Více o explozích při středeční etapě najdete ZDE:
Rasmussen ve středu vyhrál poslední etapu v Pyrenejích a před závěrečnými čtyřmi dny závodu si vypracoval už více než tříminutový náskok. Žlutý trikot lídra Tour by nyní měl převzít dosud druhý Španěl Alberto Contador.

Podle ředitele závodu Christiana Prudhomma dělali pořadatelé všechno pro to, aby se Rasmussena zbavili. "Takoví cyklisté nemohou urážet Tour donekonečna. Nemůžeme říct, že Rasmussen podváděl, ale jeho lži už byly neúnosné. Není ani tak důležité, že ho vyhodili z týmu, jako to, že zítra nebude na startu," řekl Prudhomme ve středu AFP.

Rasmussen je teprve druhým lídrem ve 104leté historii Tour de France, který byl vyloučen v průběhu závodu. Prvním byl v roce 1978 Belgičan Michel Pollentier, který se pokusil podvádět při dopingové kontrole. Po triumfu v horské etapě s cílem v Alp d'Huez u něj tehdy objevili cizí moč v nádobce s hadičkou, kterou chtěl při kontrole nepozorovaně podstrčit dopingovým komisařům.

Třiatřicetiletý Dán byl kvůli zmeškaným kontrolám v minulém týdnu v průběhu Tour vyloučen z dánské reprezentace, čímž přišel o možnost startovat na mistrovství světa i na olympijských hrách v Pekingu. Po tomto verdiktu se na něj valila stále větší kritika a během středeční etapy mu svou nevoli dávali najevo pískáním a bučením i fanoušci u trati.

Šéf UCI kroku Rabobanku zatleskal

Šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Pat McQuaid krok Rabobanku přivítal. "Mohu tomu jen zatleskat. Je to politika nulové tolerance a lekce pro budoucnost," řekl agentuře AP. Podivil se jen, proč tým nepropustil dánského jezdec už v červnu, když měl stejné informace jako nyní.

"Dostali jsme nové informace. Už dříve se několikrát ukázalo, že trénoval jinde, než nám řekl," uvedl ředitel Rabobanku Theo de Rooij. Ke slovu se tak opět dostala francouzská policie, která podle agentury Reuters okamžitě regovala prohledáním hotelu nizozemské stáje.

Rasmussenův vyhazov z Tour je další těžkou ranou pro nejslavnější cyklistický závod světa po odhaleném dopingu jiné hvězdy Kazacha Alexandra Vinokurova. Po dojezdu středeční etapy byl kvůli dopingu vyloučen také Ital Cristian Moreni.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Cyklistika | Tour de France

Filtr článků - Cyklistika


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.