Rubriky:

Cyklistika

Vinokurov dostal po dopingu na Tour vyhazov z týmu

30. července 2007 16:20 - PAŘÍŽ

Kazašský cyklista Alexandr Vinokurov byl propuštěn z týmu Astana poté, co v průběhu Tour de France neprošel dopingovou kontrolou. Oznámilo to v pondělí vedení stáje, která po propuknutí aféry své hlavní hvězdy ze závodu odstoupila. Vinokurov byl na Tour usvědčen z užití nepovolené krevní transfuze.

Vinokurov byl pozitivně testován v závěru druhého týdne Tour po časovce, kterou nečekaně s velkým náskokem vyhrál. V neděli organizátoři oznámili, že jeho provinění potvrdila analýza vzorku B.

"Z tohoto důvodu tým jezdce s okamžitou platností propustil," uvedli v pondělí v prohlášení zástupci Astany, která přitom za svou existenci vděčí z velké části právě Vinokurovovi.

Tým, který závodí se švýcarskou licencí, vznikl z pozůstatků někdejší španělské stáje Liberty Seguros, za niž Kazach jezdil. Po jeho přímluvě bohatí kazašští podnikatelé investovali do nového týmu, který dostal jméno podle metropole Kazachstánu.

Kazachovi hrozí dvouletý distanc

Vinokurov doping popírá a hodlá napadnout věrohodnost laboratoře Chatenay-Malabry, která jeho vzorek zpracovávala. Loňský vítěz Vuelty si kvůli tomu najal právníka Maurice Suha, který se právě na základě zpochybnění laboratoře pokoušel domoci zproštění viny pro šampióna minulého ročníku Tour Američana Floyda Landise.

Třiatřicetiletému Kazachovi hrozí za doping dvouletý distanc. Podle podmínek nové antidopingové charty, kterou dostali k podpisu před startem Tour všichni jezdci, by měl přijít o celý roční plat.
ČTK

Časová osa: Cyklistika | Tour de France

Filtr článků - Cyklistika


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.