Boonen vyhrál potřetí závod v Kataru, poznamenaný smrtí

DAUHÁ

Bývalý mistr světa Tom Boonen z Belgie vyhrál potřetí cyklistický závod Kolem Kataru. V závěrečné šesté etapě si v pátek dospurtoval pro druhý dílčí triumf objev loňské sezony Brit Mark Cavendish.

Žádný z cyklistů se však z úspěchu nijak neradoval. Závěr závodu se jel ve stínu úmrtí belgického jezdce Frederieka Nolfa, který byl ve čtvrtek v hotelovém pokoji v Dauhá nalezen mrtev. Jednadvacetiletý cyklista zemřel ve spánku na infarkt, jeho tělo bylo převezeno do Belgie k pitvě.

"Věnuji své vítězství Frederiekovi a jeho rodině," uvedl Cavendish. "Fred byl dneska celý den s námi. Od snídaně byla atmosféra hodně poznamenaná. Já jsem dnes jel jako bez duše," prohlásil Boonen, jenž se ujal vedení po svém vítězství v třetí etapě.

V konečném pořadí předstihl o osm sekund Němce Heinricha Hausslera a navázal na své katarské triumfy z let 2006 a 2008. Český jezdec František Raboň obsadil v závodu 106. místo se ztrátou více než 39 minut na vítěze.

Cyklistický závod Kolem Kataru - závěrečná 6. etapa (121 km):
1. Cavendish (Brit.) 2:36:18, 2. Förster, 3. Haussler (oba Něm.), 4. Dekkers (Niz.), 5. Chicchi, 6. Napolitano (oba It.) všichni stejný čas, ...115. Raboň (ČR) -2:33.
Konečné pořadí:
1. Boonen (Belg.) 12:55:25, 2. Haussler -8, 3. Hammond -10, 4. Lloyd (oba Brit.) -25, 5. Klier (Něm.) -27, 6. Florencio (Šp.) -28, ...106. Raboň -39:25.