Rubriky:

Cyklistika

Cyklista Valverde se brání dopingovému trestu, odvolá se k soudu

1. června 2010 12:55 - MADRID

Španělský cyklista Alejandro Valverde se nechce smířit s dvouletým trestem za doping a proti pondělnímu rozsudku sportovní arbitráže CAS v Lausanne se chce odvolat. V případě dalšího neúspěchu před švýcarském federálním soudem chce hnát celý případ až před evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

"Pokládám tento trest za jednoznačně chybný a nelegální," uvedl v úterním prohlášení třicetiletý cyklista.

Valverde sice nikdy neměl pozitivní dopingový test, byl ale zapleten do rozsáhlé kauzy kolem španělského lékaře Eufemiana Fuentese. Tu se madridské policii podařilo odhalit díky takzvané operaci Puerto v roce 2006.

Závodit nesmí dva roky

Vítěz loňské Vuelty nesmí podle verdiktu CAS závodit do konce roku 2011. Trest mu začal platit zpětně od 1. ledna, Mezinárodní cyklistická unie UCI proto anulovala jeho výsledky od začátku letošního roku a vyškrtla jej z čela světového žebříčku. Už loni Italský olympijský výbor zakázal Valverdemu startovat na italském území a ani tehdy Španěl neuspěl s odvoláním.

"Cyklistika velmi utrpěla touto aférou a chováním pana Valverdeho. To nemůže vynahradit žádný trest. S rozhodnutím CAS jsme ale spokojeni, neboť vyřešilo neudržitelnou situaci," stojí v prohlášení UCI. Naopak Španělský cyklistický svaz označil dvouletý distanc za smutný a tvrdý, ale rozsudek rovněž akceptuje.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika