Rubriky:

Cyklistika

Sáblíková dojela na mistrovství světa v cyklistické časovce devátá

18. září 2012 16:51 - Limburg

Martina Sáblíková obsadila deváté místo na mistrovství světa v cyklistické časovce. Titul na šampionátu v nizozemské provincii Limburg obhájila Němka Judith Arndtová, na niž česká rychlobruslařská hvězda ztratila dvě minuty.

 

Tomáš Pirkl, ČTK

"Já jsem fakt strašně ráda, že se to povedlo do desítky," řekla krátce po skončení závodu ČTK a Českému rozhlasu viditelně spokojená Sáblíková.

Dvojnásobná olympijská vítězka z ledového oválu Sáblíková umístěním v elitní desítce výrazně vylepšila výsledek z loňského šampionátu v Kodani. V dánské metropoli při premiéře mezi cyklistkami kategorie elite skončila na 28. pozici a přišla o šanci startovat na letních hrách v Londýně.

Profil trati jí seděl

Pětadvacetiletá Sáblíková dnes potvrdila předpoklady, že by jí mohl sedět profil trati. Na 24,3 kilometrech čekaly na cyklistky dvě náročná stoupání na Gronsvelderberg a Cauberg, kde především slabší závodnice viditelně trpěly. Náročný byl ale poslední kopec i pro českou závodnici. "Já jsem do toho závěrečného stoupání najela trošku moc rychle, takže na konci mi došly hodně síly, takže tam jsem se musela vzpamatovávat," dodala s úsměvem.

"Martina jela dobře. Opravdu jsem jí do toho moc nekecal, jenom jsem ji chválil," zhodnotil výkon své svěřenkyně trenér Petr Novák.

Sáblíková startovala mezi prvními a díky času 34:25 dlouho vévodila průběžnému pořadí. Odsouvat z nejvyšších příček ji začaly až soupeřky z řad největších favoritek, mezi nimiž byla nejzářivější hvězdou Arndtová.

Machačová ve čtvrté desítce

Šestatřicetiletá úřadující šampiónka vyhrála s náskokem 34 sekund před Američankou Evelyn Stevensovou, třetí byla s odstupem 41 sekund Linda Villumsenová z Nového Zélandu. Sáblíková na vítězku ztratila 1:59 minuty, druhá česká reprezentantka Jarmila Machačová byla 36. z dvaačtyřiceti závodnic s odstupem 4:08.

Na rozdíl od Kodaně šampionát pro Sáblíkovou jízdou proti chronometru nekončí, pojede ještě sobotní závod s hromadným startem. V něm se naposledy představí Arndtová, pro niž to bude poslední závod kariéry.

"Jsem na to pyšná, bylo to optimální," uvedla staronová šampiónka, jež už v neděli získala na MS stříbro v týmové časovce v dresu Orica-AIS. "Je pro mě ohromná úleva, že už to mám za sebou. Nejen časovku, ale skoro i celou kariéru," řekla Arndtová, která v cíli padla do náruče své životní partnerce Anně Millwardové, za níž se hodlá přestěhovat do Austrálie.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Limburgu (Nizozemsko):
Ženy - časovka (24,3 km):
 1. Arndtová (Něm.) 32:26,
 2. Stevensová (USA) -34,
 3. Villumsenová (N. Zél.) -41,
 4. Pooleyová (Brit) -49,
 5. Van Dijková (Niz.) -54,
 6. Teutenbergová (Něm.) -1:34,
 7. Nebenová (USA) -1:43,
 8. Worracková (Něm.) -1:45,
 9. Sáblíková (ČR) -1:59,
10. Gillowová (Austr.) -2:00,
...36. Machačová (ČR) -4:08.
Juniorky - časovka (15,6 km):
 1. Barkerová (Brit.) 22:26,
 2. Ludwigová (Dán.) -35,
 3. De Jongová (Niz.) -1:03.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika