Rubriky:

Cyklistika

Podle Induraina Armstrong vždy ctil pravidla a je nevinný

23. října 2012 18:19 - Madrid

Podle pětinásobného vítěze Tour de France Miguela Induraina je Lance Armstrong, jenž kvůli dopingu přišel o sedm titulů ze slavného závodu, nevinný. Celou aféru kolem jednačtyřicetiletého Američana označil bývalý španělský jezdec za bizarní záležitost.

 

Eric Gaillard, Reuters

"Pořád věřím, že je nevinný. Vždy respektoval pravidla," řekl Indurain španělské rozhlasové stanici Marca s tím, že Armstrong nikdy neměl pozitivní dopingový test.

"Je to zvláštní sebrat mu tituly z Tour kvůli svědectví několika týmových kolegů," prohlásil osmačtyřicetiletý Španěl den poté, co mezinárodní unie UCI potvrdila rozhodnutí Americké antidopingové agentury.

USADA odebrala Armstrongovi tituly na základě rozsáhlé zprávy, v níž zmapovala s pomocí 26 svědků jeho propracovaný dopingový systém. Indurain očekává, že se Američan bude proti pondělnímu rozhodnutí UCI bránit.

Merckx byl zhnusený

"Big Mig" vyhrál Tour de France v letech 1991 až 1995 a po Armstrongově diskvalifikaci je rekordmanem. Pět prvenství mají na kontě i Francouzi Jacques Anquetil a Bernard Hinault a Belgičan Eddy Merckx, závod však nevyhráli pětkrát po sobě.

Právě Merckx uvedl, že je rozčarován z toho, že Armstrong takto dlouhá léta podváděl. "Je mi z toho nanic," řekl listu Le Soir. "Jeho chování mě udivuje a zklamalo mě to, samozřejmě, o to víc, že předtím vyhrál boj s rakovinou," prohlásil legendární cyklista.

Kritizoval i bývalé Armstrongovy spolujezdce za to, že o dopingu promluvili až nyní během vyšetřování. "Pomohlo, že mluvili, ale dost pozdě. Když někomu na jeho sportu záleží, musí se vyjádřit ve všeobecný prospěch," řekl Merckx.

Trest pro Armstronga se stejně jako Indurainovi nelíbí ani současnému španělskému jezdci Samuelu Sánchezovi. "Neměl nikdy pozitivní test. Nejsou proti němu žádné přímé důkazy, jen slovní obvinění. Podle mě to není správné. Měl se konat spravedlivý proces," uvedl olympijský vítěz z Pekingu. Armstrong však na svou obhajobu proti obviněním ze strany USADA rezignoval.

Na Američanovu stranu se postavil také Ital Riccardo Ricco, který v dubnu dostal za opakovaný doping dvanáctiletý zákaz startů. "Osel dostihovým koněm být nemůže," uvedl na Twitteru devětadvacetiletý jezdec.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika