Rubriky:

Cyklistika

Těžce zraněný cyklista Ježek už není v umělém spánku a dýchá sám

2. září 2014 10:17 - Greenville
(Aktualizováno: 2. září 2014 14:35)

Handicapovaný cyklista Jiří Ježek byl po operaci, které se podrobil po těžkém pádu na mistrovství světa v americkém Greenville, probuzen z umělého spánku. Šestinásobný paralympijský vítěz je už mimo ohrožení života a lékaři jej rovněž odpojili z umělé plicní ventilace. Ježek už dokonce mluvil se svým okolím.

 

skoda-auto.cz

Informace zveřejnil mluvčí nemocnice v Greenville Dudley Brown. "Je (Ježek) vzhůru a mluví s okolím," potvrdil technický delegát Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Louis Barbeau. "Nic nenaznačuje tomu, že by se neměl plně zotavit," doplnil nadějnou zprávu Barbeau.

Zprávy ze zámoří Sport.cz potvrdila rovněž vedoucí paralympijského reprezentačního týmu Jaroslava Krakovičová. "Jirka se snaží o úsměv," hlásila do telefonu z letiště v Amsterdamu při cestě do Prahy. S Ježkem v USA zůstává jeho manželka Soňa.

Ježek spadl v hromadném spurtu nedělního silničního závodu zhruba 200 metrů před cílem, kdy bojoval o cenný kov. "Ten incident jsem neviděl, protože se odehrál za mnou, byl jsem ve skupině více vpředu," uvedl po dnešním příletu Jiří Bouška, jenž ve stejném závodu vybojoval bronz.

Smutná tečka za šampionátem

Všiml si však, že v pelotonu se to celkově hodně hádalo a strkalo. "A já sám jsem měl s tím rakouským závodníkem, který ten incident pravděpodobně zavinil, tři kilometry před cílem docela tvrdý poziční souboj. Jirka na to pak doplatil ve spurtu, ten Rakušan byl asi hodně namotivovaný," přemítal Bouška.

"Nebylo to nic příjemného, smutná tečka za celým šampionátem. Ani jsem ho neviděl, než jsem se stihl vrátit do cílové rovinky, už byl naložený v sanitce," uvedl Bouška. "Záchranáři u něho byli opravdu hodně rychle," řekl jeho trenér Daniel Treml.

Ježek si vážně poranil hlavně hrudní koš, lékaři mu museli odstranit dvě rozdrcená žebra a nahradit je implantáty a přišít amputovaný prsní sval. Navíc má zlomenou pažní kost, s kterou půjde na operaci, až pominou obavy z možné infekce. Termín operace byl původně naplánován na úterý.

Devětatřicetiletý Ježek, který má od jedenácti let amputovanou nohu pod kolenem, je nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. Na kontě má také šest titulů mistra světa a letos už počtvrté vyhrál Světový pohár.

Bouška odhaduje, že další úspěchy bude moci Ježek ještě připojit. "Jirka je tvrdý závoďák. Věřím, že se z toho všeho vylíže, bude bojovat. Určitě se zotaví, nezanechá to na něm žádné stopy a bude se snažit zapojit zase zpátky do závodění. Věřím, že bude zase brzy ve vrcholné formě," řekl.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika