Rubriky:

Cyklistika

Cyklisté chtějí na MS patřit mezi nejlepší

14. září 2005 13:24 - PRAHA

S jasným cílem prosadit se mezi nejlepší silničáře odcestují na světový šampionát čeští cyklisté. V Madridu se od 21. do 25. září bude rozdělovat šest sad medailí - ženy, muži do 23 let a muži elite pojedou vždy časovku a závod s hromadným startem. Především v kategorii jezdců do 23 let by mohli Češi patřit do okruhu medailových kandidátů.

 

jansvorada.cz

"Máme nejsilnější celek za poslední roky," pochvaloval si na dnešní tiskové konferenci trenér Otakar Fiala, jenž je za třiadvacítku zodpovědný. K hvězdám mezi jeho svěřenci patří letošní mistr Evropy ze silničního závodu František Raboň, loňský mistr světa ze závodu juniorů a stříbrný z časovky Roman Kreuziger či bronzový junior z MS z roku 2003 Lukáš Fůs.

S nimi pojedou ještě letošní cyklokrosařský mistr světa do 23 let Zdeněk Štybar a talentovaný Pavel Zitta. Fiala ale nejvíce věří Raboňovi. "Myslím, že hlavně v časovce udělá dobrý výsledek. Na Evropu se připravoval s tím, že chce uspět v silničním závodě, nyní se zaměřil na časovku," řekl Fiala.

Věří ale i v dobrý výsledek v závodě s hromadným startem. "Celá pětice je silná především jako družstvo. Podle profilu tratě věřím, že do cíle přijede větší skupina a ve spurtu by kluci měli jet na co nejlepší výsledek jednoho z nich," má jasno o taktice Fiala.

Prosadí se Sosenka a Hruška?

Pětice jezdců bude na startu i v kategorii elite. Na základě nominačních kritérií UCI si česká cyklistika sice vybojovala právo postavit na start šestici závodníků, což se české cyklistice nikdy v minulosti nepodařilo, přesto kvůli omezenému rozpočtu postaví o jednoho jezdce méně.

"Nejsilnější země zase letos nemohou postavit dvanáct jezdců jako v minulých letech, ale jen devět a to se již dá s nimi nějak závodit," řekl trenér Jiří Ženíšek. Věří, že šanci prosadit se do elitní desítky má v časovce dvojice Ondřej Sosenka, Jan Hruška. "Když jim závod sedne, tak tam mohou být oba, osobně budu spokojený s umístěním do patnáctky," řekl Ženíšek.

Oba cyklisté o časovkářských kvalitách trenéra přesvědčili. Sosenka navíc v létě vytvořil v Moskvě světový rekord v hodinovce, Hruška zajel kvalitní časovku třeba při závodě ProTour Kolem Beneluxu, kde v ní skončil čtvrtý.

Lídrem zkušený Svorada

Kapitánem a lídrem pro silniční závod bude podle Ženíška již sedmatřicetiletý spurtér Ján Svorada. "Okruh není tak náročný a určitá šance na dobrý výsledek tu je," řekl Ženíšek. Věří, že Petr Benčík s Reném Andrlem, stejně jako dvojice Sosenka, Hruška budou ochotni Svoradovi pomoci. "Když kluci odvedou maximum a neudělají hlavně v závěru chybu, tak by to mohlo vyjít," přál si Ženíšek.

Svorada podle trenéra dostal v letošním roce znovu chuť do závodění. "Tím, že nejel Giro, Tour ani Vueltu není opotřebován psychicky ani fyzicky. A to, že stále umí zaspurtovat, ukázal na řadě závodů," naznačil optimismus Ženíšek.

Ženskou cyklistiku bude reprezentovat jen Pavla Havlíková a to ještě pouze v závodě s hromadným startem. Nejlepší česká závodnice Lada Kozlíková se účasti na MS vzdala s tím, že po náročné sezoně se není schopna kvalitně připravit. "Rozhodovalo se tak mezi Havlíkovou a Růžičkovou. Havlíková měla v sezoně lepší výsledky, navíc na mistrovství světa skončila osmá," řekl Fiala.

ČTK

Zrušit