Rubriky:

Cyklistika

Šéf UCI: Počínání Verbruggena a McQuaida je neodpustitelné

10. března 2015 13:20 - Aigle

Současný šéf Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Brian Cookson považuje za neodpustitelné, jakým způsobem si v čele unie počínali jeho předchůdci Hein Verbruggen a Pat McQuaid. Věří zároveň, že v současnosti už se cyklistika vydala správným směrem, odvrátila se od dopingu a je před ní slibná budoucnost.

 

Steve Helber, ČTK/AP

UCI v pondělí zveřejnila obsáhlou zprávu nezávislé cyklistické reformní komise (CIRC), která potvrzuje napojení bývalé hvězdy a posléze dopingového hříšníka Lance Armstronga na UCI. Unie měla v minulosti krýt Američanův doping, přestože o jeho prohřešcích věděla, ve snaze zachovat cyklistice její nejznámější tvář, která výrazně napomáhala popularitě sportu.

"Jak je zvýrazněno a podtrženo ve zprávě CIRC, informace o Verbruggenovi a McQuaidovi jsou zamořené jejich odhodláním bojovat proti WADA (Světová antidopingová agentura)a USADA (americká antidopingová agentura) ve svých osobních bitvách. Ty navíc upřednostňovali na úkor dobra samotného sportu. Dovolili, aby jejich úsudek byl zastřený, a pro mě je tohle neodpustitelné," prohlásil Cookson v rozhovoru pro server cyclingnews.com.

"Postupně jsem měl větší a větší obavy, že UCI není vedena odpovídajícím způsobem. Ale nemůžete hned nechat mluvit všechny zbraně, co máte. Nejprve je třeba se obeznámit s tím, jak všechny věci fungují, kdo co dělá a kdo dělá jaká rozhodnutí," uvedl Cookson, který byl šéfem UCI zvolen předloni, ale na různých manažerských postech v ní pracuje od roku 2009.

Připouští, že měl různá podezření ještě předtím, než CIRC zprávu vypracovala. "Došlo k závažným chybám a já jsem šťastný za to, že mohu nechat zbytek světa, aby si zprávu přečetl a každý si tak mohl udělat svůj vlastní názor. Četl jsem různé věci na internetu a také různá obvinění, ale s CIRC tu máme skutečně nezávislé lidi, kteří nejsou s ničím v cyklistickém prostředí spojeni a tato obvinění mohou prošetřit. Závěry v jejich zprávě jsou dobře podložené," připomněl Cookson.

Cookson chce pochytat "nečisté" jezdce

Za zlomový okamžik cyklistiky posledních let považuje Armstrongův pozitivní test během Tour de France 1999 na kortikosteroid, medikament, který Američan nebyl oprávněn užívat. Ze všeho ale vyvázl s navenek čistým štítem, neboť UCI tehdy akceptovala zpětně datovaný lékařský předpis.

"Kdyby se to neřešilo takto a místo toho jej shledali vinným, poslali domů z Tour de France (kterou Armstrong posléze vyhrál) a potrestali ho, mohly před námi být zcela odlišné obzory," domnívá se Cookson. "Tato epizoda však místo toho vyslala Armstrongovi a jeho týmu signál, že UCI si s podobnými problémy poradí a přikryje je. Zároveň tím dostali signál i další jezdci a týmy, že mohou počítat s podobným zacházením," dodal.

Údaj od "respektovaného svědka" o tom, že i v současné cyklistice stále dopuje kolem 90 procent jezdců, považuje za nadhodnocený. "Rád bych věřil tomu, že to je spíše blíže 20 procentům než těm 90. Některá média se však bohužel zaměřila na těch 90, což myslím, že je zavádějící. Jasné je ale to, že tu máme mnoho jezdců, kteří jezdí 'čistí'. Právě ty chci podporovat, to je povinností UCI. A pochytat ty, kteří 'čistí' nejsou," prohlásil Cookson.

Součástí zprávy CIRC je i dlouhý seznam doporučení, jak vylepšit antidopingovou strategii. "A všechna jsou velmi zajímavá. Potřebujeme ustanovit pracovní skupinu, která se tím bude zabývat a vyhodnotí, co můžeme co nejdříve zavést," uvedl Cookson.

"Všechny ty věci ale nejsou jen doporučeními pro UCI, ale doporučeními pro sport. Náš sport může mít světlou budoucnost, ale my všichni musíme přijmout svou zodpovědnost a v tomto ohledu mu pomoci," uzavřel Cookson.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika