Rubriky:

Cyklistika

Siesta jde stranou, když se Itálií valí Giro

18. května 2017 09:17 - Foligno

Růžová na každém kroku. Barva provázející Giro d´Italia, slavný závod, zaplavila celou zemi na Apeninském poloostrově. Jubilejní stý ročník pohltil nejen příznivce cyklistiky na jihu Evropy. I smrtelníci běžně hltající jen fotbal, na krátko propadli „růžovému šílenství". A bitvě o vteřiny na silnicích od Sicílie až po Dolomity ustoupily i nejhlouběji zakořeněné tradice...

 

Radek Malina (Foligno), Právo

Trať jednotlivých etap je denně obsypána tisícovkami příznivců cyklistiky. Když v úterý startovala ve Folignu časovka, i nejvyšší představitelé města navlékli růžové ošacení. Trička v barvě trikotu, který obléká lídr závodu, nosí bez rozdílu předškolní děti, dospělí i babičky v důchodovém věku.

A protože organizátoři myslí na vše a ve speciálním setu za deset euro, tedy necelých tři sta korun, jsou k mání kromě kšiltovky, propisovaček, maskota, píšťalky a přívěsku i dupačky, jsou v růžovém i mimina. Naprostou samozřejmostí jsou pak růžové balónky a vlajky zdobící v neuvěřitelné koncentraci každou vesničku či městečko, v nichž se bitva o slávu odehrává.

V italských médiích, kde po většinu roku jednoznačně vládne fotbal, dominuje cyklistika. Giro je na titulních stranách všech deníků. Čtyřiadvacetistránkový speciál La Gazzetta dello Sport rozdávají dobrovolníci nejen v městech, jimiž závod projíždí, ale i široko daleko napříč Itálií. Když Giro zavítalo do Umbrie, titulní stranu místního deníku Corriere Dell´Umbria přinášela palcovým titulkem informaci, že do regionu zavítal slavný závod. Uvnitř pak nechyběla osmistránková příloha.

Hlavní hvězda: Nibali

Giro však reklamu nepotřebuje. Ve Folignu nebylo v centru města k hnutí. Fanoušci s předstihem obsadili všechna místa u bariér, aby dodali energii největšímu miláčkovi, jímž je Vincenzo Nibali.

Obhájce triumfu z týmu Bahrajn Merida zatím neprožívá šťastné chvíle, ale jeho příznivci víru neztrácejí. „Určitě vyhraje," shodují se bez rozdílu. Euforicky povzbuzují každého z borců reprezentujících Itálii. Když se však tratí šine Nibali, ryk kolem silnice eskaluje k nevydržení.

Však také týmový autobus musí střežit ochranka, jinak by zřejmě fanoušci vůbec nedopřáli svému miláčkovi prostor k rozcvičení. Malým Italům však ani bariéra nebrání, aby pronikli až do těsné blízkosti závodníků a až za úplatu v podobě týmových bidonů či podepsaných fotografií z rukou mechaniků vyklidili pozice. Bez rozdílu věku pak všichni trpělivě čekají u trati, až se strhne bitva o vteřiny.

Všude, kam se hne karavana Gira, si mnou obchodníci ruce. Kavárničky, restaurace i zmrzlinárny jsou zaplněné do posledního místečka. Dámy v kostýmech si židličky štelují přímo k trati. Fanoušci pomalovaní v národních barvách či zahalení do vlajek bouří opodál.

Když se závodí, siesta se odkládá

A zatímco při pondělním dni volna nebylo krátce po poledni prakticky možné najít otevřenou pizzerii či kavárnu, neboť místní striktně drží siestu, v den závodu šla zakořeněná tradice stranou.

„Od rána mám narváno. Vydělal jsem tolik, jako za týden," lebedil si holohlavý Lorenzo z pizzerie, která nachystala speciální menu u příležitosti Gira. Kavárna jen pár desítek metrů od startování rampy praskala ve švech, když si v pekelné výhni fanoušci dopřávali prosecco, aperol či domácí limonády. „Ať žije Giro," zalykal se radostí barman Valentino, byť měl bílou košili propocenou více, než mnozí závodníci dres.

Radek Malina (Foligno), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika