Rubriky:

Ultimate Frisbee

Mistrovství světa klubů v utlimate frisbee startuje již tuto neděli v Praze

1. července 2010 08:56

Už tuto neděli otevře své brány jedna z nejmasovějších sportovních akcí roku v České republice, mistrovství světa klubů v ultimate frisbee. 136 týmů, tedy více než tři tisíce hráčů z 36 zemí, se postupně sjíždějí do Prahy, aby v týdnu od 4. do 10. července odehráli více než 700 zápasů. Hrát se bude na třiceti hřištích v areálech na Strahově a ve Vršovicích. Toto mistrovství by mělo být vrcholnou a historickou událostí v tomto unikátním sportu, v němž se snoubí drama, akce, týmový duch a neobyčejný smysl pro fair play. Zápasy nemají rozhodčí a je pouze na hráčích samotných, jak se ke sporným situacím postaví a jak je vyřeší.

 

Neil Gardner

Stominutové zápasy na mistrovství nabídnou to nejlepší ze současného světového ultimate. Jednotlivé země do Prahy posílají své špičky, mezi kterými již tradičně vynikají Američané, Kanaďané a Japonci. Také evropské týmy, které v předchozích akcích neměly příliš štěstí, budou útočit na nejvyšší příčky. Překvapit mohou i Australané, kterým se pravidelně daří na turnajích národních týmů, a kartami by mohl zamíchat i některý kolumbijský tým v kategorii open.

Česká republika bude mít poprvé v historii na šampionátu zastoupení, a to hned trojnásobné – tým Silence v kategorii open, Hot Beaches mezi ženami a klub Velká Morava v mixové kategorii (smíšené týmy mužů a žen). Pro hráče nad 33 let je tu kategorie Masters.

Bouře na začátek

Mimořádný zápas čeká Hot Beaches v neděli od 18 hodin na atletickém stadionu ve Vršovicích, kde nastoupí v rámci slavnostního zahájení proti kanadským Storm. „Moc se těšíme a doufáme, že nás přijde podpořit co nejvíc diváků, abychom mohly naplno využít domácího prostředí,“ zní jednotně z jejich tábora.

V obou areálech, na Strahovském stadionu a v jeho okolí a pak zejména v tréninkovém areálu Slavie ve vršovickém Edenu, se bude hrát každý den od 8:30 do zhruba páté hodiny odpolední. Na neděli, pondělí, úterý a čtvrtek organizátoři naplánovali tzv. Zápas dne, nejzajímavější utkání daného dne. Tyto zápasy budou vždy od 18 hodin na atletickém stadionu ve Vršovicích.

Na stejném místě začne v pátek od pěti finále Masters a v sobotu 10. července se zde uskuteční finálová utkání ve zbylých třech kategoriích. Jako první proti sobě nastoupí finalisté Mixu od 9 hodin, pokračovat budou ženy od 11:30 a od 14 hodin je na pořadu finálový zápas v kategorii open.

Všechny čtyři večerní Zápasy dne a také všechna finále budou přenášeny online na internetu, na stránkách www.strizna.cz. „Pokud se chce někdo dozvědět víc o ultimate frisbee, v čem tato hra vlastně spočívá, tak toto mistrovství světa a večerní Zápasy dne jsou přesně tím pravým," láká diváky ředitelka turnaje Jana Vejmelková.

České týmy v akci

České týmy čeká v prvních dvou dnech následující program. Kromě již zmíněného zahajovacího utkání v nedělní podvečer budou Hot Beaches k vidění v pondělí od 10:30 na ragbyovém hřišti Tatra Smíchov v areálu Strahov v zápase proti Japonkám UNO a ve 14:30 na hřišti Sparta Košíře, kde nastoupí proti irskému týmu Little Miss Sunshine.

Silence budou bojovat v neděli od 10:30 ve Vršovicích proti obhájcům titulu japonským Buzz Bullets a ve 14:30 je čeká klíčový zápas proti švýcarským Freespeed, kdy se očekává boj o postup do horních skupin. V pondělí hrají Silence jediný zápas od 10:30 ve Vršovicích proti maďarským LOL.

Český mix Velká Morava čekají v neděli i v pondělí dva zápasy, všechny ve Vršovicích. V neděli od 8:30 proti americkému týmu Mental Toss Flycoons a od 12:30 proti Credo z Nového Zélandu. V pondělí začínají ve 12:30 s estonskými Sexy Legs a skupinu završí v 16:30 s Australany Newcastle Pie Wagon. Rozmístění hřišť a další informace jsou k dispozici na stránkách šampionátu www.wucc2010.com.

Boj o titul mistra světa může začít

„Vše je připraveno a to včetně počasí,“ hlásí Jana Vejmelková a usmívá se u nejnovější předpovědi. Prahu tak hned z kraje prázdnin čeká mimořádná akce a po čtyřech letech může boj o tituly mistrů světa v ultimate frisbee opět začít. Uspějí české týmy v silné konkurenci? S podporou diváků budou mít určitě větší šanci, takže pokud můžete, přijďte se podívat a fandit. Vstup pro diváky je zdarma.

Petr Kotěšovec

Zrušit


Časová osa: Ultimate Frisbee

Filtr článků - Ultimate Frisbee