Rubriky:

Golf

Kauza Ping: další zápletky

2. února 2010 19:01

Diskuze kolem kauzy starých, kontroverzních, ale povolených wedgí Ping, rozvířené vystoupením Phila Mickelsona s těmito holemi v San Diegu, neutichá.

Situace

John Solheim, šéf firmy Ping, připomněl PGA Tour, že nelze místní úpravou pravidel separátně zakázat používání dvacet let staré wedge Ping Eye2, jež vedla Scotta McCarrona k prohlášení o tom, že Phil Mickelson a další hráči jejím používáním podvádějí. Poté, co McCarron - nový člen hráčského výboru PGA Tour - na své webové stránce prohlásil, že na toto téma nebude ani nadále mlčet, Solheim připomněl, že dohoda z roku 1993 neumožňuje PGA Tour vyhlásit takové pravidlo, které by se lišilo od regulí Americké golfové asociace USGA. A ta užívání starých wedgí Ping povoluje, i když od letoška jinak platí pro wedge nové pravidlo o drážkách tvaru V namísto starých U, jimiž se právě Ping vyznačuje. "Předpokládám, že PGA Tour naplní tuto dohodu, ale jsem ochoten diskutovat o přijatelném řešení situace, jež bude ve prospěch hry," uvedl v prohlášení Solheim, syn zakladatele firmy Ping, Karstena Solheima. Ping varoval USGA už v roce 2007 dopisem, v němž předvídal současné potíže kvůli novému pravidlu o drážkách.

Zápletka

Trojnásobný vítěz majorů Padraig Harrington přicestoval v pondělí na turnaj PGA Tour do Riviera Country Clubu u Los Angeles se dvěma sadami wedgí Ping včetně jedné, vyrobené před rokem 1990 a tedy povolené pro hru. Oficiální zdroj z golfového průmyslu sdělil informaci pod podmínkou zachování anonymity. Harrington se tak zřejmě stane druhým esem vedle Mickelsona, kdo hrůl používá. Poprvé vytáhli Ping Eye 2 na druhém turnaji sezony na Havaji domácí John Daly a Dean Wilson, poté se připojili další hráči jako např. Hunter Mahan.

Vývoj

Sports Illustrated citoval Randyho Petersona, jednoho z ředitelů Callaway Golf, podle něhož Mickelsonova wedge Ping vykazovala až o čtvrtinu vyšší rotaci míče než současné wedge Callaway s novými drážkami.

Řešení

Po Paulu McGinleym přišel další profesionál z britských ostrovů s návrhem, jak ztížit současný golf těm nejlepším, aniž by se muselo měnit vybavení. "Nechápu, proč se nepřitvrdí greeny a nenechá vyrůst rough tak, aby místo skóre 20 pod par hráli ti nejlepší třeba 12 pod par," řekl Rory McIlroy před nadcházejícím turnajem v Dubaji. Vzápětí ale dodal: "Chápu, že defenzivní golf, kdy hráči bojují o par, diváky nebaví. Chtějí vidět, jak hráči posazují míče blízko jamek a hrají birdie. Jsem stejný, když se dívám na golf v televizi."