Rubriky:

LOH

Jachtař Maier má poškozenou loď, Šmídová nejela

16. srpna 2004 17:35 - ATÉNY

Jachtař Michal Maier má už podruhé na olympijských hrách v Aténách poškozenou loď. V celkovém pořadí je po šesti jízdách osmnáctý z pětadvaceti závodníků ve třídě Finn, ale večer ho čeká další oprava. Lodní třídu Evropa rozhodčí ze zálivu na moře kvůli větru nepustili. Volno tak měla i Lenka Šmídová, která je po nedělních dvou jízdách zatím jedenáctá.

Na startu páté rozjížďky dnes Maierovu loď poškodil Imre Taveter, zatím ve výsledkové listině poslední. Estonec se nevešel na výhodnou levou stranu a manévroval, aby mohl jet pravobokem dál. Nevšiml si Maiera a při otočce do něj narazil. "Na horní straně paluby má odštípnutý laminát, dvě praskliny asi pět centimetrů od sebe," popsal nehodu trenér David Křížek. "Do lodi neteče, nic to neovlivní, ale je to nepříjemné," dodal.

Nesmyslný obrat Estonce

Estonec udělal jezdeckou chybu a Maier kvůli němu dojel dvacátý. "Je pěkně vytočený. Estonec neměl právo plavby a udělal nesmyslný obrat. Je to starost a zbytečné nervy," řekl Křížek. Dva dny před startem závodu udělal čtyřicetiletému Maierovi ráhnem díru do lodi Chorvat Karlo Kuret.

V druhé dnešní a celkově šesté rozjížďce z jedenácti jel Maier takticky a skončil dvanáctý. Lepší byl jen jednou, ve čtvrté jízdě dojel devátý. Závodníci třídy Finn vyjeli na moře, i když foukal silný vítr, protože jejich závod vysílala přímo televize. "Bylo to maso, foukalo hrozně moc a hodně to rvalo," uvedl Křížek.

Pro třídu Evropa volno

Lodní třídu Evropa rozhodčí ze zálivu na moře kvůli větru nepustili. Volno tak měla i Lenka Šmídová, která je po nedělních dvou jízdách zatím jedenáctá. "To je dobře," potěšilo trenéra Křížka, že se nejelo. Silný vítr totiž 'lehké váze' Šmídové příliš nevyhovuje. "V úterý se má silný severák mísit s brízou, a pak by měl být slabší vítr," doplnil Křížek, že v takových podmínkách má Šmídová rychlost a šanci na špici.

První dvě jízdy nedopadly pro Šmídovou nijak růžově. Měla kolizi s Nizozemkou Brouwerovou a zaobírala se protestem, který vyhrála. "Pořád na to myslela a nekoukala po vodě, jak měla," řekl Křížek, že byla jachtařka rozhozená z koncentrace.

Šmídová bude muset přidat

Šmídová je jedenáctá a bude muset jezdit hodně dobře, aby mohla pomýšlet vysoko. Třeba na stupně vítězů. "Dá se to dohnat, neviděl bych to tragicky," řekl Křížek a připomněl Sydney, kde Šmídová začala hůř a nakonec obsadila lichotivé sedmé místo.

Podle předpovědi měl jachtařům v neděli foukat slabší vítr, a proto měla Šmídová na stěžni přiměřenou plachtu. Pak vyjela na moře a vítr zesílil. "Tak jsme tam dali plachtu na silný vítr, jenomže na startu to začalo lehat a zas jsme to přestavěli," řekl Křížek. V polovině první jízdy ovšem definitivně vyhrál silný vítr, ale Šmídová už měnit nemohla. "Jela s bohatou plachtou a v tom silném větru to bylo moc," uvedl Křížek.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: LOH

Filtr článků - LOH