Oštěp vyhrál Nor, Železný až devátý

ATÉNY

Oštěpař Jan Železný čtvrté zlato z olympijských her nezískal. Světovému rekordmanovi se v Aténách nepodařilo probojovat ani mezi nejlepší osmičku a finálová soutěž pro něj skončila už po třech pokusech. V nich se sice postupně zlepšoval, jenže při svém posledním hodu potřeboval předvést alespoň 81,48 metru. K tomu mu chybělo plných 89 centimetrů.

Bilance osmatřicetiletého oštěpaře na olympijských hrách se tak uzavřela na třech zlatých a jedné stříbrné medaili. Tři tituly má i z mistrovství světa. Bez medaile však skončil na velkém závodě už potřetí za sebou. V roce 2002 neměl platný pokus ve finále mistrovství Evropy, vloni na mistrovství světa skončil čtvrtý.

Nečekaným vítězem oštěpu se stal teprve 22letý Andreas Thorkildsen z Norska. K nečekanému vítězství stačilo juniorskému vicemistrovi světa z roku 2000 hodit 86,50 metru, aby porazil o pouhé tři měsíce staršího Vadimse Vasilevskise z Lotyšska, který bral stříbro za 84,95. Čest staré gardy uhájil třetím místem mistr světa Sergej Makarov z Ruska, jemuž ke stříbru chybělo pouhých jedenáct centimetrů.

Olympijský rekord a takřka i světový předvedla v aténském finále výšky ruská vycházející hvězda Jelena Slesarenková. Dvaadvacetiletá skokanka jako jediná překonala 204 centimetrů, coby jistá vítězka pak přidala ještě dva a vytvořila nejlepší letošní světový výkon.