Rubriky:

LOH

Pistorius poběží s protézami olympijskou čtvrtku v Londýně

4. července 2012 14:22 - Johannesburg
(Aktualizováno: 4. července 2012 15:43)

Oscar Pistorius nakonec na olympijských hrách nepoběží pouze štafetu, ale také individuální závod. Jihoafrický olympijský výbor na poslední chvíli rozhodl, že atleta běhajícího s protézami nominuje do závodu na 400 metrů, i když nesplnil národní nominační kritérium. Pistorius tak bude vůbec prvním tělesně postiženým sportovcem, který bude startovat na olympiádě.

 

Profimedia.cz

Pětadvacetiletý Jihoafričan, který má odmala amputované nohy pod koleny a závodí s karbonovými protézami, za limitem zaostal o dvě desetiny a byl původně nominován jen do štafety na 4x400 metrů. Atletický svaz však požádal, aby Pistorius mohl startovat i v individuálním závodě, a olympijský výbor na poslední chvíli této žádosti vyhověl.

"Dnešek je jedním z mých nejšťastnějších dnů v životě. Budu v Londýně na obojí hry - olympijské i paralympijské. Díky všem!" napsal Pistorius na Twitteru.

Na čtvrtce je nejrychlejším jihoafrickým běžcem této sezony a nominační limit pro individuální start (45,20) dvakrát splnil, jenže měl podmínku, že ho musí zaběhnout ještě při závodu v zahraničí. Cestoval do Evropy, Ameriky i západní Afriky, ale chybělo mu 22 setin.

Pistorius dostal k závodění se zdravými atlety svolení před čtyřmi lety od arbitráže v Lausanne. Ta rozhodla, že mu jeho protézy nedávají proti zdravým sportovcům žádnou výhodu.

Čtyřnásobný zlatý medailista z paralympiády poté marně usiloval o kvalifikaci na olympijské hry v Pekingu. Loni v Tegu však už běžel na mistrovství světa a pomohl štafetě JAR vybojovat stříbrné medaile v závodu na 4x400 metrů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: LOH

Filtr článků - LOH