Záhrobská skončila v úvodním slalomu SP šestnáctá

LEVI

Úvodní slalom Světového poháru ve finském Levi ovládly v sobotu Rakušanky. Na severu Evropy obsadily všechna místa na stupních vítězů, vyhrála Marlies Schildová před Nicole Hospovou a Kathrin Zettelovou. Česká reprezentantka Šárka Záhrobská neudržela nadějnou devátou příčku po prvním kole a nakonec skončila šestnáctá.

Po první části závodu, který se jel vzhledem k horší viditelnosti za umělého osvětlení, dělilo Záhrobskou jen 32 setin vteřiny od čtvrté příčky, ale druhé kolo česká lyžařka pokazila. Zajela až čtyřiadvacátý čas a nakonec ztratila na vítěznou Schildovou více než tři vteřiny. Další české reprezentantky Eva Kurfürstová a Petra Zakouřilová nedokončily první kolo.

Pětadvacetiletá Schildová vedla už po první jízdě, kdy na ni šest desetin vteřiny ztrácela Ana Jelušičová. Chorvatka nakonec pozici na stupních vítězů neudržela a skončila čtvrtá. Vítězka zajela i v druhém kole nejlepší čas a potvrdila roli favoritky. V minulém hodnocení Světového poháru ve slalomu totiž skončila druhá hned za Chorvatkou Janicou Kosteličovou, která v této sezoně závodit nebude.

"Dneska to všechno krásně vyšlo. Ale byla jsem strašně nervózní. Byl to první závod a mně se v nich nikdy moc nedařilo. Dnes mi to dodalo sebevědomí. Chci udržet formu a vyhrát glóbus," vyhlásila Schildová po sedmém vítězství ve slalomu a celkově osmém v kariéře.

Pärsonová neuhlídala nervy

Tři Rakušanky stály na stupních vítězů po závodě Světového poháru žen naposledy v roce 1990. Tehdy při vítězství Petry Kronbergerové obsadily dokonce první čtyři místa. "Měly jsme velký den. Moje jízdy nicméně nebyly perfektní. Abych porazila Marlies, musím lyžovat lépe," doplnila stříbrná Hospová.

Největším překvapením v Levi byl výkon osmnáctileté Němky Susanne Rieschové, která se startovním číslem 48 teprve podruhé v kariéře zasáhla do bojů ve Světovém poháru a hned obsadila pátou příčku. Se zklamáním se naopak musela vyrovnat olympijská vítězka Anja Pärsonová, jež dnes skončila až dvanáctá.

"Byla jsem hodně napjatá. Myslím, že každý má při úvodním závodu problémy s nervy. V prvním kole pro mě bylo těžké najít rychlost a rytmus," řekla švédská dvojnásobná vítězka Světového poháru, která po loňském finále Světového poháru absolvovala operaci levého kolena.

SP ve sjezdovém lyžování - Levi (Fin.)
Ženy - slalom
1. Marlies Schildová 1:45,66 min. (52,90+52,76), 2. Hospová 1:46,46 (53,58+52,88), 3. Zettelová (všechny Rak.) 1:46,83 (54,07+52,76), 4. Jelušičová (Chorv.) 1:46,92 (53,50+53,42), 5. Rieschová 1:47,30 (53,95+53,35), 6. Bergmannová-Schmudererová (obě Něm.) 1:47,44 (53,99+53,45), 7. Kirchgasserová (Rak.) 1:47,52 (54,36+53,16), 8. Borssenová (Švéd.) 1:47,92 (53,89+54,03), 9. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:47,93 (54,10+53,83), 10. Stieglerová (USA) 1:47,96 (54,85+53,11), ...16. Záhrobská 1:48,88 (54,21+54,67), Kurfürstová a Zakouřilová (všechny ČR) nedokončily 1. kolo.