Rubriky:

Lyže a snowboard

Jdeme správnou cestou, říká Záhrobská

25. ledna 2007 13:10 - PRAHA

Už od dvou let, kdy se Šárka Záhrobská poprvé postavila na lyže, věří svému otci Petrovi. Oba šli svou cestou, vymykali se pravidlům a tradičním tréninkovým metodám. Mnohdy kvůli tomu vedli i spory s funkcionáři a českým lyžařským svazem. A skvělé výsledky jednadvacetileté závodnice v této sezoně mohou být pro oba zadostiučiněním.

Záhrobská už v aktuální sezóně dvakrát vystoupila na stupně vítězů v závodech Světového poháru a v celkovém pořadí je devátá. "Spíš než zadostiučinění to je potvrzení, že jdeme správnou cestou," uvedla v rozhovoru pro ČTK Záhrobská.

Příští týden začne mistrovství světa ve švédském Aare, kde bude ve slalomu obhajovat senzační bronzovou medaili ze Santa Catariny. V tomto týdnu strávila pár dní doma po více než měsíci na cestách. O víkendu vynechá závody SP, aby v Rakousku na ledovci vyladila formu na šampionát, kde oslaví dvaadvacáté narozeniny. Svou slibně rozjetou kariéru tam může naplno odstartovat.

V rodinném týmu lyžuje i její bratr Petr, kromě otce a trenéra v jedné osobě je v sestavě kondiční kouč Antonín Strach, jenž pomáhá s výživou a působí jako psycholog, důležitou roli má technický expert Miloš Machytka. "Pracujeme, abychom se zlepšovali. Pokud by tenhle rok byl nejlepší, bylo by to špatné," upozornila Záhrobská, že má ještě spoustu rezerv. "Hlava, fyzička, strava, technika, ale hlavně výbušná síla," vypočítala, na čem chce zapracovat.

Pomalu začíná preferovat obří slalom

Vyniká ve slalomu, ale právě silově náročnější obří slalom, v němž se prosadila pořádně až letos, stojí za jejími úspěchy. "Odtud vede cesta ke všem disciplínám," naznačil Záhrobský, jakou disciplínu oba preferují. "Ale chybí mi na to síla. A je těžší se v něm prosadit, protože ve slalomu není taková konkurence," uvedla Záhrobská. "Je důležité si vybudovat silnou pozici v jedné disciplíně a pak je čas a klid se věnovat ostatním," dodala.

Letos už jezdila i super-G a sjezdy do kombinace. Rychlostní disciplíny ale prý mají čas. "Je dobré jezdit rychle na dlouhých lyžích, pak mám v točivých lepší pocit. Ale do budoucna mě to neláká, je to náročné na čas a trénink," upozornila, že sjezdařka z ní zřejmě nebude.

"Nebojím se, mám ráda super-G, ale unavuje mě to čekání na jeden trénink," řekla. Olga Charvátová-Křížová, bývalá olympijská medailistka, se nechala slyšet, že Záhrobská má na to, aby atakovala stupně vítězů v celkovém pořadí SP. Jde to ale bez sjezdů? "Určitě, zbývají čtyři disciplíny," namítla Záhrobská.

Kamarádky na kopci nevyhledává

Podmínky k přípravě byly nejhorší za poslední roky, přesto má za sebou Záhrobská zatím nejlepší výsledky. Zní to paradoxně. "Zima je špatná, ale pomohly mi tréninky na ledovcích. Nic jsem neošidila," řekla.

Sledovala také na Hintertuxu chorvatský tým, domácí Rakušany i Němce. "Ale spíš jen jak jim to jezdí, odkoukat se nic nedá," řekla, že má svou vlastní techniku a styl jízdy. A má mezi soupeřkami kamarádky? "Kdepak. Holky už mě nějakou dobu znají, možná mě teď víc respektují. Na kopci je každý sám za sebe. Ale rozhodně si neděláme naschvály, existuje jen rivalita," řekla.

S přibývajícími úspěchy plynou do týmu Záhrobských i peníze. Jen za třetí místo v Záhřebu získala 15.000 eur, přes 400 tisíc korun. "Jsme na tom teď dobře," potvrdil Záhrobský. Jeho dcera je u výrobce lyží Head jedničkou, dokonce byla na slavnostním otevření nové výrobní haly. "Máme, co si řekneme," uvedla Záhrobská pozitivum. "Ale největší výhodou je, že můžeme závodit s klidem, výsledky zaručují dobrou startovní pozici, nemusíme honit body," vypíchla.

Na studium zatím nemá čas

Už v žácích vyhrála neoficiální MS. "To mě tehdy nakoplo," vzpomínala. Je juniorskou mistryní světa, má medaili z MS, je první Češkou na stupních vítězů po dvaceti letech. Lze tyto úspěchy porovnat? "Nejde. Nejsou stejné ani dva závody na stejném kopci," vysvětlila. "Ale úspěch mezi žáky mi ukázal, že má smysl se tomu věnovat," řekla lyžařka, která svůj sen nechce vyslovit nahlas.

Narodila se na Benecku, kde k lyžím měla blízko. Její otec je právník a jako bývalý atlet také věděl, co sport obnáší. Z knížek vyčetl vše potřebné a i díky své tvrdohlavosti přivedl dceru do světové špičky. Členka Ski klubu Krkonoše ráda čte, jezdí na koni, na běžkách, ale také v čerstvém prašanu na sjezdovkách. "Ale to až po sezóně, moc času na to jinak není," řekla. Dostala se na Vysokou školu ekonomickou v Praze, studium ale přerušila. "Teď to nejde," pokrčila rameny nad nedostatkem času.

Stává se celebritou, mezi lyžařkami získává věhlas. S tím souvisí ale i nápor okolí, fanoušků, médií. "Zatím zvládám," tvrdí Záhrobská. Odstup od ostatních včetně médií udržuje její otec. "Možná až moc, kolikrát o tom na lanovce dost polemizujeme," připustila lyžařka. Ale třeba v Kranjské Goře, kde skončila druhá ve slalomu SP, strávila telefonováním s novináři tři hodiny. "Ale to k tomu patří. Popularita na obtíž není. To poleví, navíc mě moc lidí nezná, mám přeci pořád helmu s brýlemi," uzavřela s úsměvem.

ČTK

Zrušit