Neumannová vyhrála volnou desítku v Číně

ČCHANG ČCHUN

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová v pátek v Číně vyhrála závod Světového poháru na deset kilometrů volnou technikou. V Čchang-čchunu o více než minutu porazila Francouzku Karine Philippotovou a dosáhla druhého vítězství v sezóně. Třetí skončila Světlana Malachovová z Kazachstánu.

Závod v Číně vynechala řada favoritek včetně vedoucí ženy Světového poháru Virpi Kuitunenové z Finska. Většina předních běžkyň zvolila před světovým šampionátem v Japonsku jiný program, takže z elitní desítky průběžného pořadí vedle Neumannové startovala jen Němka Evi Sachenbacherová-Stehleová.

Česká olympijská vítězka absence konkurentek využila k vítězství. Ve své oblíbené disciplíně, kterou vyhrála už v listopadu ve švédském Gälliväre, vládla od prvního mezičasu.

Po necelých sedmi kilometrech už měla bezmála minutový náskok před Philippotovou a nakonec ji deklasovala o minutu a osm a půl sekundy. "Od startu do cíle jsem se dnes cítila velmi dobře. Poslední tři kilometry už jsem si mohla závod jen užívat, protože jsem byla jasně v čele. Bylo to legrační," komentovala Neumannová své jasné vítězství v oficiální zprávě pořadatelů. Získala za něj sto bodů, ale zůstává na třetím místě průběžného pořadí Světového poháru. Na druhou Marit Björgenovou z Norska ztrácí 54 bodů.

Nyní ji čeká světový šampionát v Sapporu, poslední velká akce kariéry. "Jsem v dobré formě, jsem na mistrovství světa připravena. Teď si jenom trochu odpočinu a pak to bude fungovat dobře," řekla krátce před přesunem do Japonska.

Právě na volné desítce před dvěma lety triumfovala a v Japonsku bude obhajovat titul z Oberstdorfu. "Bude tam spousta dobrých závodnic, takže nebude jednoduché vyhrát, ale pokusím se vydat ze sebe všechno," dodala čerstvě čtyřiatřicetiletá lyžařka.

Výsledky - ženy (10 km volně):
1. Neumannová (ČR) 25:21,2, 2. Philippotová (Fr.) -1:08,5, 3. Malachovová (Kaz.) -1:30,4, 4. Liou Jüan-jüan (Čína) -1:35,5, 5. Sidková (Rus.) -1:41,3, 6. Böhlerová (Něm.) -1:42,9, 7. Jacká (Kaz.) -1:44,2, 8. Sachenbacherová-Stehleová -1:47,5, 9. Zellerová (obě Něm.) -1:48,9, 10. Kolominová (Kaz.) -2:05,5.