Rubriky:

Lyže a snowboard

Mistrem světa v běhu na 15 km se stal biatlonista Berger

28. února 2007 08:56 - SAPPORO

Náhlá změna počasí, která přinesla husté sněžení, udělala ze středečního mužského závodu na 15 km volně na mistrovství světa v klasickém lyžování v japonském Sapporu frašku. Pro zlato si překvapivě dojel norský biatlonista Lars Berger, stříbro senzačně získal Bělorus Leonid Karnějenko. Jediný z elity, kdo se dokázal prosadit na stupně vítězů, byl třetí Němec Tobias Angerer. Nejlepší z Čechů Martin Koukal dojel na 30. místě.

"Stalo se přesně to, čeho jsem se v Japonsku bál. Výsledky jsou z tohoto pohledu naprosto směšné," postěžoval si Koukal. Hustá vánice jej zastihla na trati v nejhorším možném okamžiku, sněžit přestalo až chvíli předtím, než dojel do cíle.

Zato Berger zářil po závodě spokojeností. "Určitě se ke mně přiklonilo na chvíli štěstí. Rozhodně jsem s takovým výsledkem nepočítal. Ale na druhé straně jsem byl dobře připraven a také jsem musel bojovat s vánicí," řekl vítězný Nor na tiskové konferenci.

Proti jeho triumfu Koukal při kritice výsledků nic nenamítal. "Ale chtěl bych vědět, zda byl druhý Bělorus někdy v závodě Světového poháru do třiceti," uvedl Koukal, který uznal, že se mu závod nepovedl. "Angerer jel za mnou a dosáhl na medaili. Musím hledat příčinu ve svém výkonu. Chybělo mi rozjetí ze skiatlonu," mínil.

Devatenáctiletý Karnějenko ve Světovém poháru nikdy nestartoval a jeho nejlepším výsledkem dosud bylo šestnácté místo na loňském juniorském mistrovství světa. Skiatlon na MS nedokončil. Čtvrtý skončil další outsider Johannes Eder z Rakouska, jenž byl ve Světovém poháru nejlépe osmadvacátý.

Magál byl zklamaný

Všechny favority zásadně zpomalila zhruba půlhodinová sněhová přeháňka v polovině závodu. V závěrečném finiši se probil k medaili pouze Angerer, pátý skončil jeho krajan Axel Teichmann, vítěz sobotního skiatlonu, na šesté místo se protrápil Rus Alexander Legkov. Koukal se dostal do třicítky, Jiří Magál byl dvaatřicátý a Milan Šperl osmačtyřicátý.

Nejvíce zklamaný byl Magál, který se zvlášť na dnešní závod připravoval dva roky. "Ze začátku jsem čekal na mezičasy, měl jsem pocit, že jedu dost rychle," uvedl Magál, ale hlášení ho vyvedlo z omylu, neboť brzy ztrácel 20 sekund. "V tu chvíli jsem si uvědomil, že můj výkon tak dobrý není. Byl jsem třicátý a přitom přede mnou nikdo silný nejel. Dnešní podmínky mezi jednou startující skupinou a druhou byly propastné. Ti, co jeli na začátku, měli krásné lyžování a šanci na medaili. Pro nás naopak znamenaly beznaděj. Přitom formu mám slušnou," řekl nazlobený Magál. Podobný závod prý zažil někdy v župním přeboru.

Pouze Šperl, který má už bronzovou medaili ze sprintu dvojic, bral situaci s nadhledem. "Dobrý závodník bojuje i v těžkých podmínkách, které ovlivnily výsledky. Karnějenko byl dnes šťastný, tak mu přejme medaili. Začátek závodu, než začal padat sníh, byl o něčem jiném," uvedl Šperl.

Lukáš Bauer závod vynechal, neboť se rozhodl šetřit síly na štafetu a závěrečný maratón, nejel nakonec ani nemocný bronzový medailista ze sprintu dvojic Dušan Kožíšek. Oba nemuseli litovat, neboť se vyhnuli trápení na čerstvém sněhu, který na tvrdý a rychlý podklad začal padat půl hodiny po startu. Favorité na prvním mezičasu proto nepromluvili ani do první pětadvacítky.

Většina favoritů kolem dvacítky

Změna podmínek se projevila natolik, že obhájce titulu Ital Pietro Piller Cottrer byl v této fázi devětadvacátý, nejlepší z okruhu favoritů. Angerer figuroval na začátku padesátky, mistr světa z Val di Fiemme Němec Teichmann dokonce uzavíral stovku. Změnu počasí nejvíce odnesli právě lyžaři na konci startovního listiny. Z Čechů si v úvodu nejlépe vedl Šperl, ale jen díky brzkému výběhu do závodu.

V polovině závodu se sněžení umírnilo a favorité se postupně posouvali kupředu, ale jejich ztráta na jasně vedoucího Bergera byla vinou chumelenice příliš velká. Marný boj vzdal favorizovaný Francouz Vincent Vittoz. Před Šperla se dostali Koukal s Magálem, ale oba měli na první pozici v tu chvíli manko takřka dvě minuty a pohybovali se kolem padesátky.

Sníh nakonec přestal padat. Angerer se stále posouval kupředu, ale na lepší než třetí místo to nestačilo. Piller Cottrer nakonec obsadil desáté místo. Také o druhý nejlepší norský výsledek se postaral biatlonista. Šestnáctý doběhl Ole Einar Björndalen, za nímž skončil specialista Frode Estil. Většina adeptů na přední pozice se musela spokojit s umístěním kolem dvacítky.

MS v klasickém lyžování - Sapporo (Jap.)
Běh na lyžích, muži - 15 km volnou technikou
1. Berger (Nor.) 35:50,0, 2. Karnějenko (Běl.) -35,8, 3. Angerer (Něm.) -52,4, 4. Eder (Rak.) -58,3, 5. Teichmann (Něm.) -1:14,6, 6. Legkov (Rus.) -1:16,4, 7. Göring (Něm.) -1:17,9, 8. Olsson -1:19,3, 9. Hellner (oba Švéd.) -1:23,0, 10. Piller Cottrer (It.) -1:24,3, ...30. Koukal -2:27,5, 33. Magál -2:37,2, 48. Šperl (všichni ČR) -3:03,3.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard