Schildová třetím místem v super G vykročila za křišťálovým glóbem

LENZERHEIDE

Rakouská lyžařka Marlies Schildová se výrazně přiblížila celkovému triumfu ve Světovém poháru. Po překvapivém druhém místě ve sjezdu se jí ve čtvrtek v Lenzerheide dařilo i v superobřím slalomu, v němž skončila třetí a porazila největší konkurentky v boji o křišťálový glóbus, krajanky Nicole Hospovou a Renate Götschlovou. Závod vyhrála Švédka Anja Pärsonová před Rakušankou Andreou Fischbacherovou.

Seveřanka až v závěru sezóny vyhrála vůbec první letošní závod Světového poháru. "Byl to můj hlavní cíl. Bylo to velmi těžké, protože sníh byl hodně měkký. Udělala jsem tolik chyb, že nemůžu uvěřit tomu, že jsem vyhrála," uvedla trojnásobná mistryně světa z letošního šampionátu v Aare.

Schildová je letos prakticky neporazitelná ve slalomu, ale v superobřím slalomu stála v závodě Světového poháru jen jednou v životě na stupních vítězů. Shodou okolností se jí to povedlo před dvěma lety právě na tomtéž svahu v Lenzerheide.

Ve finále Světového poháru má Schildová nečekaně výbornou formu v rychlostních disciplínách a po čtvrtečním pátém místu Hospové a výpadku Götschlové vede před posledními dvěma závody o 70 bodů před Hospovou. Ta ji může ohrozit především v obřím slalomu, který je její silnou disciplínou.

Schildovou povzbudilo druhé místo jejího přítele Raicha

Schildová naopak bude spoléhat na sobotní slalom, v němž letos suverénně vládne. "Opravdu doufám, že v sobotu bude rozhodnuto," uvedla po závodě lyžařka, kterou povzbudilo druhé místo jejího přítele Benjamina Raicha v super G.

"Inspirovalo mě, když jsem Benniho sledovala, i když jsem s ním po závodě nemluvila. Pro mě je umístění na stupních vítězů skvělým výsledkem, protože v teple to bylo hodně těžké a udělala jsem spoustu chyb," komentovala svůj výkon.

O majitelce malého glóbu za superobří slalom už bylo rozhodnuto před závodem, stala se jí aktuálně čtvrtá žena SP Götschlová. V celkovém pořadí seriálu se před ni dostala Američanka Julia Mancusová. Už před ní zůstane, protože jednatřicetiletá Rakušanka ohlásila konec sezóny. Nenastoupí v páteční týmové soutěži ani ve víkendových technických disciplínách.

Výsledky - superobří slalom:
1. Pärsonová (Švéd.) 1:20,16, 2. Fischbacherová -0,67, 3. Marlies Schildová -0,93, 4. Meissnitzerová -1,15, 5. Hospová (všechny Rak.) -1,22, 6. Brydonová (Kan.) -1,68, 7. Mancusová (USA) -1,84, 8. Görglová (Rak.) -1,94, 9. Rieschová (Něm.) -1,96, 10. Stygerová (Švýc.) -2,07.