Rubriky:

Lyže a snowboard

Akrobatický lyžař Valenta ukončil kariéru

3. května 2007 11:26 - PRAHA

Akrobatický lyžař Aleš Valenta se rozhodl ukončit kariéru. Olympijský vítěz ze Salt Lake City z roku 2002 to oznámil na čtvrteční tiskové konferenci v Praze. Čtyřiatřicetiletého Valentu k takovému rozhodnutí prý přiměly vleklé zdravotní potíže se zády a koleny, více se ale také chce věnovat i rodině.

 

Event Concept

"Kdybych byl zdravý, tak by to rozhodování možná bylo složitější, ale teď šlo spíš o nutnost. Lékaři mi doporučili, že by se pokračování v další kariéře mohlo v budoucnu negativně projevit," uvedl Valenta. "Řekli mi prostě, že tudy cesta nevede, pokud ještě v padesáti chci něco dělat," dodal Valenta, společně se skokanem Jiřím Raškou a lyžařkou Kateřinou Neumannovou jediný český individuální vítěz zimní olympiády.

České lyžování tak letos přišlo o druhou velkou osobnost: po sezóně totiž skončila také Neumannová, která však svůj úmysl oznámila už loni. O konci kariéry Valenta intenzivně přemýšlel už po skončení minulé sezóny. Závody si prý neužíval tolik jako dřív. "Člověku by se asi odcházelo těžko, kdyby ho to sportování těšilo. Ale já měl letos jedenáct ze dvanácti závodů, kdy mě to nebavilo a přemáhal jsem se. A ty bolesti se navíc nedaly snášet moc v pohodě," vysvětlil rodák ze Šumperka, co ho přimělo k důležitému životnímu rozhodnutí.

"Ta sezóna pro mě byla prostě hodně protrpěná, navíc jsem se byl takový unavený z toho věčného cestování. Cítil jsem, že v mém věku vyšlápnu jinou cestou než tou sportovní. Mé rozhodnutí určitě potěší rodinu, budu s ní trávit mnohem víc času," řekl nejlepší český sportovec roku 2002, který jména svých dětí Denise a Amélie nosil napsaná i na lyžích. "I když manželka mi už trochu vyčítala, že si představovala, že budu doma víc, když končím kariéru. Přece jenom mám pořád hodně cestování a zařizování," podotkl Valenta.

Chce soudcovat

V budoucnu se hodlá věnovat ve svém sportu práci rozhodčího a rád by v této pozici jel i na příští zimní olympijské hry do Vancouveru v roce 2010. Akrobat, který se do historie zapsal jako první člověk provedeným unikátním trojným saltem s pěti vruty, brzy plánuje složit rozhodcovské zkoušky a pak své zkušenosti zúročit i v nové profesi.

"Přeorientovat se na rozhodčího nebude těžké, i mezinárodní federace to vítá. Chci změnit pohled rozhodčích na závodníky, chci, aby pocítili větší zodpovědnost. Jedno špatné rozhodnutí totiž může způsobit i konec kariéry sportovce," uvažoval Valenta.

Vedle práce rozhodčího počítá s tím, že hodně energie obětuje i práci kolem svého Acrobat Parku ve Štítech u Šumperku, uplatnění prý možná najde i v oblasti sportovního marketingu. "Budu dělat i jiné sporty, ty mi také berou hodně času," podotkl Valenta, kterého v posledních letech chytil hlavně lední hokej.

Chce dál skákat do vody 

Nezanevře ale ani na skoky samé. V plánu má objíždět různé exhibice a také skákat do vody. "Znám kluky, kteří do vody skáčou třeba do čtyřiceti, není to tak náročné," připomněl Valenta. Má v úmyslu uspořádat dvě rozlučkové akce, kam by rád pozval své nejbližší a také soupeře z můstků. V červnu by se Valenta rád představil na exhibici ve Štítech a příští zimu ve Špindlerově Mlýně při Světovém poháru.

"Do toho závodu bych nastoupil, ale už samozřejmě bez ambicí, možná jako předskokan," usmíval se Valenta. "Ale chtěl bych se tam rozloučit s kluky, s nimiž jsem si ani po sezoně skoro nestačil podat ruku. Můj konec totiž ještě nebyl definitivní, tam bychom se rozloučili oficiálně," nastínil svůj plán Valenta.

Ve světové špičce se pohyboval deset sezón, poprvé na sebe upozornil na olympiádě v Naganu, kde skončil čtvrtý. Valenta připustil, že mu svět profesionála možná částečně bude chybět, i když při dnešním oznámení konce kariéry mu z tváře téměř nezmizel úsměv.

"Moje zážitky jsou spojené spíš s tím prostředím kolem sportu. Nezapomenu na nikoho z těch kluků, s kým jsem spolupracoval. Nejde jen o ty, kteří mi pomáhali, jde i o ty závodníky, to je banda skvělých lidí," řekl Valenta.

I dnes zopakoval svůj dlouholetý postoj, že víc než olympijské zlato, které mu zajistilo velkou slávu, jej vnitřně těšily víc samy povedené skoky. "To byl ten největší motor, který mě hnal dál. Chtěl jsem ten sport prostě posunout výš, to pro mě byly ty největší úspěchy a nezapomenutelné momenty," řekl Valenta.

ČTK

Zrušit