Rubriky:

Lyže a snowboard

Naděje na SP v běhu a kombinaci v Liberci je mizivá

4. února 2008 19:30 - LIBEREC

Mizivá je naděje, že se v Liberci uskuteční závody Světového poháru v běhu na lyžích a v severské kombinaci. Na okruzích ve Vesci nezůstal 11 dní před prvními závody téměř žádný sníh. Kvůli dlouhotrvající oblevě se nedá dovézt ani z Jizerských hor a Krkonoš. Ve středu musí pořadatelé SP ohlásit na Mezinárodní lyžařskou federaci (FIS), zda se závody 15. až 17. února uskuteční. Meteorologové však předpovídají pro příští dny v Liberci denní teploty vysoko nad nulou a s mrazy nepočítají ani v noci. ČTK to řekl mluvčí SP Zdeněk Soudný.

"Během prosincových a lednových mrazů jsme areál ve Vesci zasněžovali, co se dalo. Extrémní obleva s častými dešti ale trvá již tři týdny. Sníh v současné době vydržel jen asi na 15 procentech tratí," dodal Soudný.

Bývalý manažer veseckého areálu Jakub Vodrážka si myslí, že pořadatelé SP mohli nastříkat více sněhu do zásoby na velké hromady, kde pomaleji taje, a na tratě ho rozmístit teprve před závody. Vodrážka opustil svou funkci poté, co si ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vynutilo výměnu prezidenta organizačního výboru MS 2009 Romana Kumpošta a vystřídala ho Kateřina Neumannová.

Ta v pondělí ujistila, že organizační výbor dělá všechno pro to, aby se závody uskutečnily. "Situace sice není jednoduchá, ale děláme vše pro to, abychom mohli FIS říci, že se Světový pohár uskuteční. Je několik variant, které máme rozpracované, a které by mohly celou situaci vyřešit," uvedla Neumannová v prohlášení.

Sníh se nedá ani dovézt

Ještě před třemi týdny leželo na okruhu ve Vesci až 40 centimetrů technického sněhu a na stadiónu dokonce až 80 centimetrů. "Těžko říci, co se dalo v tak nepříznivém počasí udělat lépe. My jsme si představovali, že bychom na lednový Kontinentální pohár v severské kombinaci pokryli technickým sněhem kratší okruh než 3,75 kilometru. Podobné závody se dají odjezdit na 2,5 nebo dokonce 1,75 kilometru a místo zasněžování dalších kilometrů bychom stříkali sníh do obrovských kup na úložiště u stadiónu a na další dvě klíčová místa na trati," konstatoval Vodrážka.

Při oblevě v lednu 2005 zachránil Světový pohár v severské kombinaci v Liberci přírodní sníh z Jizerských hor. Auta pro něj jezdila do Hrabětic a k přehradě do Josefova Dolu. "Teď není sníh nikde. Ptal jsem se v Harrachově, jestli by tam nešel brát z dopadu a z dojezdu mamutího můstku, ale odvozili ho odtamtud na sjezdovky. Počasí se proti nám spiklo, tak velké oteplení po 10. lednu nikdo nečekal," konstatoval ředitel Sportovního areálu Ještěd (SAJ) Vít Pražák.

Děla ve Vesci se po dlouhé přestávce spustila až v noci ze soboty na neděli. Kvůli špatné vlhkosti vzduchu však při teplotě minus tři stupně vyrobila jen zanedbatelné množství sněhu. Silný vítr ho navíc zanášel mimo tratě.

Závod SP jako generálka před MS

Zasněžovací systém ve Vesci patří liberecké radnici a pracuje s ním právě městská společnost SAJ. "Teď se ukázalo, že nelze, abychom před mistrovstvím světa v klasickém lyžování v roce 2009 stříkali od začátku zimy technický sníh pouze na tratě. Uděláme co největší zásoby na hromadách v deponiích ve Vesci a také nahoře v Jizerských horách. Uvažujeme o umístění čtyř děl poblíž přehrady v Josefově Dole, odkud bychom v nejhorším technický sníh dopravovali na nákladních autech do Liberce. Na okruhy do Vesce bychom ho začali navážet v posledních dvou týdnech před mistrovstvím světa," prohlásil Pražák.

S letošními závod SP v Liberci se počítalo jako s důležitou generální zkouškou na mistrovství světa 2009 - nejen pro pořadatele, sportovce, diváky nebo městskou hromadnou dopravu, ale také pro policisty a další složky záchranného systému. S jistotou se ale podaří připravit pouze areál na Ještědu, kde proběhnou 8. a 9. února skoky na lyžích.

"Je to zkouška mistrovství světa a nedovedu si představit, jak by se to řešilo. Pokud by se to úplně zrušilo, tak by mě to mrzelo, protože jsou to závody v Česku a na závodních tratích budoucího šampionátu," konstatoval nejlepší český běžec a lídr pořadí SP Lukáš Bauer. "Zatím to beru jako otevřený a moc to neřeším. Předpověď pořadatelům ale moc nenahrává," dodal realisticky.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard