Lyžařské sprinty v Otepää ovládli Norové a Majdičová

OTEPÄÄ

Všechna místa na stupních vítězů v nedělním sprintu klasickou technikou v estonském Otepää obsadili norští lyžaři. Z vítězství se radoval Eldar Rönning před Kristianem Dahlem a Olou Hattestadem. Mezi ženami byla na trati dlouhé 1,2 kilometru nejrychlejší Slovinka Petra Majdičová před Norkou Astrid Jacobsenovou a vedoucí ženou Světového poháru Finkou Virpi Kuitunenovou.

Velký favorit Švéd Emil Jönsson suverénně postupoval až do závěrečného finále, v němž ho krátce po startu postihl pád. Nejlepší sprinter letošní sezony a vítěz posledního závodu v kanadském Canmore se ale nevzdal a přes velkou ztrátu se rozhodl stíhat zbylou pětici. V cílové rovince nakonec dva soupeře dostihl a skončil čtvrtý.

Do závodu na 1,4 km zasáhlo také trio českých běžců, ale ani jeden z nich nepostoupil z kvalifikace. Nejblíže k tomu měl Martin Jakš, jenž obsadil první nepostupovou 31. příčku. Aleš Razým zajel 37. čas, Dušan Kožíšek skončil ještě o čtyři místa níže.

Stejně jako organizátoři dalšího dílu SP v Liberci měli i Estonci velké problémy se sněhem. Lyžaři dnes znovu jeli na rozměklé trati plné kaluží.

V celkovém pořadí Světového poháru se na předních příčkách mnoho nezměnilo. S velkým náskokem vede vítěz sobotního závodu na 15 kilometrů klasicky Lukáš Bauer, který se představí se žlutým číslem lídra seriálu v Liberci v sobotním závodu na 15 kilometrů volnou technikou. Mezi ženami si pozici upevnila obhájkyně Křišťálového glóbu Kuitunenová.

SP v běhu na lyžích - Otepää (Est.)
Muži - sprint klasicky 1,4 km
1. Rönning 3:32,5, 2. Dahl -0,1, 3. Hattestad (všichni Nor.) -0,5, 4. Jönsson (Švéd.) -11,3, 5. Kummel (Est.) -12,7, 6. Glörsen (Nor.) -36,1, ...31. Jakš, 37. Razým, 41. Kožíšek (všichni ČR) - nepostoupili z kvalifikace.
Pořadí SP (po 22 z 31 závodů): 1. Bauer (ČR) 916, 2. Sommerfeldt (Něm.) 621, 3. Hetland (Nor.) 576, 4. Teichmann (Něm.) 538, 5. Di Centa 467, 6. Piller Cottrer (oba It.) 437, ...25. Jakš 184, 29. Koukal 161, 63. Kožíšek 54, 73. Šperl 41, 121. Razým 8, 136. Magál (všichni ČR) 3.
Ženy - sprint klasicky 1,2 km
1. Majdičová (Slovin.) 3:22,9, 2. Jacobsenová (Nor.) -1,2, 3. Kuitunenová -6,7, 4. Saarinenová (obě Fin.) -6,8, 5. Mischolová (Švýc.) -7,1, 6. Muranenová (Fin.) -11,5.
Průběžné pořadí SP (po 22 z 31 závodů): 1. Kuitunenová 979, 2. Kallaová (Švéd.) 830, 3. Jacobsenová 770, 4. Kowalczyková (Pol.) 729, 5. Follisová (It.) 723, 6. Majdičová 645, ...70. Erbenová (ČR) 11.